Nevolnost provázená zvracením, průjmy a bolestmi hlavy. To jsou příznaky většiny nemocných dětí, které navštěvují Mateřskou školu v Tuhani.

Podle starostky vesnice Marcely Čechové musela být školka kvůli prudkému zvýšení nemocnosti uzavřena. Z jednadvaceti dětí totiž přišly do školky na začátku týdne pouze tři.

„Paní ředitelka nám jako zřizovateli dala na vědomí, že bude mateřská škola od středy do pátku uzavřena,“ uvedla pro Deník Čechová.

Podle ředitelky tuhaňské školky Olgy Götzové většinu děti skolila běžná zimní viróza. „Děti si stěžovaly na bolesti hlavy, krku nebo ucha. Většinou také zvracely nebo měly průjem,“ doplnila.

Tři všední dny spolu s víkendem by podle odhadu ředitelky Götzové měly stačit na to, aby se děti uzdravily a v pondělí se vrátily zpátky do školky.

Mělničtí hygienici se o uzavření tuhaňské mateřské školy dozvěděli až od novinářů.

Vedoucí protiepidemického oddělení územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Mělníku Simona Tichá vysvětlila, že by se vedení škol a školek mělo s hygieniky o záměru uzavřít zařízení pokaždé poradit.

„Školy a školky by s námi měly omezení provozu kvůli vysoké nemocnosti vždy konzultovat. Mohou se obrátit buď na epidemiologické oddělení nebo na oddělení hygieny dětí a mládeže,“ připomněla Tichá a dodala, že žádná jiná školka na Mělnicku v současné době z důvodu vysoké nemocnosti uzavřena není.

Nemocnost v mělnickém okrese se podle Tiché v minulém týdnu mírně zvýšila. Potvrdil to i praktický lékař pro děti a dorost Petr Šusta, který ordinuje v Obříství nedaleko Tuhaně.

„V posledních dvou týdnech se nemocnost dětí hodně zvýšila, jednalo se převážně o akutní virózy. Ještě horší to však bylo před Vánocemi, ale přes svátky se to naštěstí zklidnilo,“ poznamenal obřístevský pediatr.