Rodiče Jitka a Pavel Koutenští mají spoustu příbuzných a kamarádů, kteří pomohli už jejich prvorozené dcerce Pavlínce k titulu Miminko roku. Mladší dcera Alžběta šla ve stopách starší sestry a titul získala v letošním roce. Kromě úspěchů ve čtenářské anketě mají sestry společný také příchod na svět. „Obě šly císařem," prozrazuje maminka Jitka a dodává, že celkově je vůči mladší dcerce méně opatrná. „Nebojím se tolik jako s Pájou. Třeba po porodu jsem víc řešila sebe, protože už jsem věděla, že to malá zvládne. Pája to taky zvládla," vysvětluje s tím, že druhý porod pro ni byl mnohem náročnější. „Asi to bylo i tím, že jsem věděla, že Pavlínka je doma a těšila jsem se, až nás pustí.“

Ani jedné z dívek se od maminky nechtělo. Obě se narodily po plánovaném termínu porodu a věkový rozestup mezi sebou mají jen dva a čtvrt roku. Plánované to tak ale podle rodičů bylo. „Já jsem říkala, že bych chtěla z jedné mateřské přejít rovnou do druhé, takže maximálně tři roky,“ vysvětluje maminka holčiček, která na druhé miminko nemusela vůbec čekat.

Za pár dní oslaví malá Alžbětka své první narozeniny. Mladá akční rodina přitom tráví většinu víkendů mimo domov. „Jezdíme s oddílem, kam jsme chodili jako malí, ale dnes už jsme převážně rodiny s dětmi. Chodíme na výpravy a byli jsme i společně na táboře,“ vysvětluje maminka, která už s dcerami cestuje téměř od narození.

Bětka je podle rodičů pohodářka. „Teď trochu začala flákat jídlo, ale to je tím, že chce už krmit sama,“ směje se maminka. Alžbětka podle rodičů na pohyb úplně nepospíchá. „Ještě nechodí a ani pořádně nesedí, ale lžičkou už se ohání celkem zručně,“ říká se smíchem, ale zároveň dodává, že i tak je potřeba po krmení pořádně uklidit.

Podle Jitky a Pavla Koutenských není zase takový rozdíl, zda mají jedno nebo dvě děti. „Ale náročnější to je, zatím se nám snad nestalo, že by obě spaly najednou. A volného času je ještě méně.“

Do výchovy a starostí s oběma dcerami se pilně zapojuje i tatínek Pavel. „Já si holky užívám a jsem s nimi opravdu rád,“ tvrdí otec, který má na svém triku napsáno, že je hrdým otcem dvou dcer. Manželka s ním souhlasí a říká, že když si tatínek hraje s dětmi má čas uvařit a uklidit.

Téměř rok po narození Bětunky se mladým rodičům začíná vracet malý věkový rozdíl mezi dětmi. Když starší ze sester staví z lego kostek, mladší už jí dokáže stavebnici podávat. „Dá se říct, že už si spolu vyhrají. Dokážou se vzájemně zabavit.“

Jestli se Alžběta a Pavlína Koutenské v budoucnu dočkají i bratříčka, není zatím jasné. Rodiče se tomu nápadu ale nebrání.