S kostkami, které dostala předem jako dárek od Deníku, si hrála jen chvíli. Raději sáhla po barevném koníkovi, který je její nejmilejší hračkou. Ale jen na chvíli, než zjistila, že má na dosah tatínkův netbook…

Nikolka s maminkou Vlastou Skálovou a tatínkem Pavlem Richterem bydlí ve Větrušicích. Její rodiče tam koupili domek před dvěma lety, kdy už plánovali, že spolu založí rodinu. A do roka si tam z mělnické porodnice vezli miminko.

Osmadvacetiletá Vlasta pochází z Janovy Vsi. Než přišla na svět Nikolka, pracovala jako účetní. Pětatřicetiletý Pavel je z Neratovic, kam teď dojíždí za prací v cykloservisu a pneuservisu.

Seznámili se před čtyřmi lety přes internet, kde je k sobě přitáhla společná záliba, cyklistika. Na schůzky jezdívali na kolech na dlouhé výlety, třeba z Kokořína k Máchovu jezeru a zase zpátky. Na jaře už budou jezdit tři, Nikolka zatím v sedačce nebo ve vozíku, za rok by ale měla dostat první malé kolo.
Zatím se může těšit na pískoviště na zahrádce u domu. „Právě zahrádka byla pro nás jednou z hlavních podmínek, když jsme hledali dům. Další bylo pořádné topení, žádná kamna, a také vedlejší ulice, nechtěli jsme bydlet na hlavní,“ vypráví Pavel Richter. Sledovali ale všechno, třeba i výšku stropů. V jednom z domů, které byly ve hře, měly totiž jen dva metry a pět centimetrů, Pavel Richter přitom měří sto devadesát. A tak vyhrály Větrušice.
Zařizování domu je stálo všechen čas, síly i peníze. Svatbu proto zatím neřešili. V plánu prý ale je.

Když Vlasta s Pavlem čekali Nikolku, říkali jim u ultrazvuku, že budou mít pravděpodobně děvčátko. Měli z toho radost, jen se jménem to nebylo snadné. Maminka chtěla Adélku, tatínek Janu nebo Lenku. Nakonec se shodli na Nikolce, jménu, které jim navrhla Vlastina kamarádka z práce.

Nikolka je prý hodné dítě. „Spí většinou od večera až do rána, budila se jen pár týdnů na podzim, kdy jí lezly zoubky,“ říká Vlasta Skálová. Zoubků už má Nikolka sedm. A začíná chodit, zatím podle nábytku. Ráda baští a hraje si. Má už i svůj milovaný seriál, Červený traktůrek.

Ke hrám bude mít v rodině hodně kamarádů, mezi příbuznými Vlasty a Pavla jsou tři děti ve věku od osmi měsíců do roka a tři čtvrtě, a další dvě jsou na cestě.

Scházet jí nebudou ani zvířátka. Doma má pejska a kočičku. A v Janově Vsi u maminčiných rodičů koně. Chov koní i jízda patří totiž vedle cyklistiky k Vlastiným zálibám.