Na pondělním zasedání zastupitelé rozhodovali o změně územního plánu týkající se developerského projektu Terasy - Kralupy. A nakonec ji schválili. Pro developera, který plánuje v Minicích postavit 360 bytových jednotek, to znamená nově zajistit na své náklady druhou příjezdovou silnici.

Zdroj: Alena Hedvíková

Ta se nabízí na jediném místě - směrem k Nehošti. Zatím je to polní cesta, která končí na křižovatce vedoucí ke kralupskému hřbitovu a dále do Dolan nebo k Debrnu.

Veltruskou ulici čeká uzavírka.
Uzavírka Veltruské se blíží. Zatím není jasné, kudy se řidiči do města dostanou

„Naše společná snaha o zlepšení situace kolem developerského projektu Terasy Kralupy a vrácení podmínky - vybudování přivaděče, tedy druhé cesty napojující se zároveň na budoucí obchvat města, která byla v minulém volebním období nešťastně odsunuta na vedlejší kolej, je konečně na dobré cestě," řekl po hlasování zastupitel Jan Doležálek.

Doležálek připomněl, že podmínka vybudování druhé příjezdové cesty z územního plánu v roce 2018 rozhodnutím tehdejších zastupitelů zmizela. Počítali s propojením dálnic D7 a D8, jenže obchvat je zatím stále v nedohlednu.

Na zasedání na radnici dorazili i obyvatelé Minic, kteří se sešli už o den dříve se zástupci města na besedě v minické hasičárně. V obou dnech ze stejného důvodu: ovlivnit projekt, který vnímají jako příliš velký a s nevyřešeným problémem jediné přístupové cesty ulicí Ke Studánce.

Chřestová sezona v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už začala.
Chřestová sezona začala dříve. Do Hostína se zatím jezdí pro bílý chřest

Byla mezi nimi například i dětská lékařka Alena Turečková, která se do Minic přestěhovala z Lobečku v roce 1996. „Šli jsme do klidnější lokality. Bylo nám slíbeno, že kolem nás budou maximálně dvojdomky. Teď máme mít z jedné strany zahrady čtyřdomek a z druhé dokonce pětidům." řekla na zasedání zastupitelstva Turečková.

Na vyvýšené louce za Minicemi má být podle záměru postaveno 8 bytových domů, 18 dvojdomů, 8 rodinných domů a 4 řadové domy.

Městu hrozí sankce

Podle starosty Libora Lesáka město dělá vše, co je v jeho silách. „Developer poslal nějaké podmínky, které jsme připomínkovali, a ještě jsme žádnou smlouvu nepodepsali,“ uvedl na zasedání a znovu připomněl, že největším nástrojem města je územní plán. Zároveň zmínil čtyřiadvacet let dlouhou snahu města, aby se začalo s výstavbou obchvatu propojujícího dálnice D7 a D8.

Ačkoli kralupští zastupitelé většinově podpořili záměr navrácení podmínky vybudování cesty do územního plánu, není jisté, co se bude dít dále. Městu totiž hrozí sankce.

Gumové kachničky jsou nezbytným doplňkem při pokusu o dosažení rekordu na nádvoří veltruského zámku.
Rekord na spadnutí: přijďte k veltruskému zámku s kachničkou v ruce

„Nevím, zda jsou si zastupitelé města plně vědomi toho, co podpořili svým hlasováním. Pokud by byl územní plán takto a v této fázi měněn, byli bychom nuceni použít obranné mechanismy. Městu by pak hrozily opravdu vysoké pokuty," řekl Deníku Ivan Salač, zástupce firmy Terasy Kralupy, kterého o nové podmínce v územním plánu zatím nikdo oficiálně neinformoval.

„Zjišťovali jsme u právníků, co městu hrozí, pokud se územní plán změní. V případě, že se v místě ještě nezačalo stavět, hrozí pokuta v řádech statisíců, což odpovídá částce, kterou majitel pozemků do projektu investoval," poznamenal zastupitel Doležálek.