Učitelé, podnikatelé a technici. Takové profese mají nejčastěji lidé, kteří kandidují v podzimních komunálních volbách v Kralupech nad Vltavou.

Pedagogům ze základních, středních i vysokých škol teoreticky schází už jen jeden kolega, aby mohli sestavit jedna-
dvacetičlenné zastupitelstvo ze samých kantorů. Podnikatelů je jen o jednoho méně a techniků se na devíti kandidátních listinách objevuje šestnáct. A hojně jsou zastoupeni i právníci, jichž jde do voleb osm.

Hasič, nádražák i lékař

Mezi profesemi Kralupanů, kteří budou už za šest týdnů usilovat o hlasy voličů, se vyskytují i hasiči, nádražáci i lékaři. Lidé mohou ve volbách podpořit například i kreativního kadeřníka, kuchaře, ekologa, IT specialistu nebo designéra.

V letošních volbách se o přízeň voličů uchází 189 kandidátů, kteří jsou rozděleni na devíti kandidátkách. Před čtyřmi lety obyvatelé Kralup nad Vltavou ve schránkách našli kandidátní listiny deseti politických stran a uskupení, 
z nichž jedna měla pouze jediného kandidáta, a to tamní lékařku. Kandidátů bylo ale tehdy o devatenáct méně.

Do voleb v Kralupech jdou opět po čtyřech letech KDU-ČSL, ČSSD, KSČM, Starostové a nezávislí, Pro Kralupy 
a ODS, která složila společnou kandidátku s TOP 09. Novými stranami, které se o své místo na výsluní letos ucházejí, jsou ANO 2011, Úsvit přímé demokracie a Česká pirátská strana, která o hlasy voličů usiluje společně se Stranou Zelených.

Větší zastoupení mají ve volbách už tradičně muži. Těch letos ve městě ležícím na Vltavě kandiduje 129, což je více než dvojnásobný počet oproti ženám, jichž je na listinách šedesát. V komunálních volbách v roce 2010 zkusilo štěstí 57 žen a 113 mužů.

Mladé politika nezajímá

O místo na kralupské radnici se ucházejí spíš lidé ve středním věku, mladší generaci komunální volby příliš nelákají. Potvrzuje to i věkový průměr kandidátů, který se přibližuje hranici padesáti let.

Zatímco před čtyřmi lety byl průměrný věk kandidátů 46,58 roku, tentokrát se mírně zvýšil na 47,39 let. Tuto hodnotu posouvají nahoru důchodci, kterých kandiduje nejvyšší počet. Například ve věku do devatenácti let je pouze jeden kandidát, naopak ve věku nad šedesát let se rozhodlo do veřejného života zapojit jednatřicet mužů a čtrnáct žen.

Nejstarším kandidátem je devadesátiletý Josef Kašpar, jemuž na kandidátce České strany sociálně demokratické patří sedmnácté místo. Se svým věkem vedl už při minulých volbách, kdy mu bylo šestaosmdesát. Naopak nejmladším kandidátem je osmnáctiletý student Petr Hergessel, který je na společné kandidátce České pirátské strany a Strany Zelených patnáctý v pořadí.