Ve spolupráci s mšenskou a byšickou radnicí projekt pořádá nezisková organizace Post Bellum. „Projekt Příběhy našich sousedů, který tato setkání zprostředkovává, se neomezuje jen na padesátá léta. Dva loňské týmy zavedlo vyprávění pamětnic i do doby druhé světové války," říká Kristýna Bardová z neziskové organizace.

Letošní pokračování je skromnější, do projektu se zapojily dva týmy z byšické základní školy a jeden ze Mšena. Určitě však přinese stejně zajímavé příběhy jako loni. Tým ZŠ Byšice pod vedením paní Marcely Markové navštíví Františka Pakandla, jehož otec provozoval autoservis. Tato rodina jako jedna z mála po převratu v roce 1989 obnovila svoji živnost. Ve svém oboru je známá nejen v Byšicích.

Nový most v Mělníku.
Doprava v Mělníku kolabuje, auta stojí v kolonách u mostu

Druhý tým pod vedením paní Jany Felcmanové vyzpovídá bývalého ředitele Základní devítileté školy Byšice Oldřicha Lachmanna. Dozví se něco o životě za první republiky, jaké to bylo za druhé světové války, ale také o vedení školy v době komunistického režimu a co obnášela činnost okresního školního inspektora na Mělníku.

Mšenský občan Zbyněk Čeřovský bude mít týmu pod vedením paní Martiny Klementové také co říct. Bývalý vojenský pilot, který jako zástupce velitele letiště čelil v srpnu 1968 sovětské okupaci, vyhazov z armády, věznění, emigrace, spolupráce s rádiem Svobodná Evropa.

Týmy mají za úkol příběhy pamětníků nejen zachytit, ale také naučit se je vyprávět. S podporou učitelů a profesionálních dokumentaristů z Post Bellum z nich budou tvořit reportáže, povídky a další výstupy, které pak představí na slavnostní prezentaci veřejnosti v pondělí 29. května od 17 hodin v základní škole ve Mšeně.

Nahrávky celoživotních vzpomínek se také objeví v internetovém archivu Paměť národa, největší veřejné pamětnické sbírky v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Se svými sousedy se toto pololetí budou setkávat také žáci z Karlových Varů, Ostravy, Jihlavy, Liberce, Šumperku a třech pražských městských částí.

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.
Kotlíkové dotace se postaraly o první koaliční krizi