Ladislav Drága z krizového řízení města potvrdil, že se město zajímá o nákup mobilních protipovodňových hrází, které by byly v případě nutnosti umístěny na silnici vedoucí z Mlékojed do Tišic, která zároveň kopíruje jeden z břehů mlékojedské pískovny.

„Voda, která v minulosti zatopila Mlékojedy, nebyla říční voda z Labe. Byla to voda vytlačená z pískovny, která se přelila přes silnici," připomněl Ladislav Drága s tím, že hráze, které by měly do budoucna této situaci zabránit, vůbec nemusejí být vysoké. „Stačí zhruba půl metru, aby to zabránilo padesátileté vodě," uvedl.

Na jaře si proto vedení města do Mlékojed pozvalo firmu, která mobilní hráze dodává. Ukázalo se, že na výběr jsou dvě varianty – pevné zábrany, nebo vaky plnitelné vodou. Vypadá to, že Neratovičtí sáhnou po pevných hrázích.

„Ale ještě to není definitivní. Nejdřív chceme hráze vidět v provozu, zkouška u pískovny proběhla nasucho," poznamenal Ladislav Drága. Zástupci města se proto chystají v září na strojírenský veletrh do Brna, kde by se měla konat názorná ukázka účinnosti protipovodňových zábran.

Vedoucí krizového řízení navíc přiznal, že obě varianty mají své klady i zápory. Pevné hráze jsou dražší, ale jejich životnost je poměrně vysoká. „Oproti tomu válce jsou levnější a lépe skladovatelné, ale zase mají kratší dobu životnosti," připomněl Ladislav Drága.

Ať už se v Neratovicích rozhodnou jakkoliv, je jasné, že dříve než příští rok k nákupu protipovodňových zábran nedojde. Podle starostky Lenky Mrzílkové je třeba počítat s tímto výdajem při sestavování rozpočtu města na příští rok.

Neratovičtí navíc doufají, že se jim podaří dohodnout se na spolupráci s některým moravským městem a na výdajích za pořízení hrází se díky tomu podělí.

„Představa je taková, že bychom se s daným městem domluvili na jednom určitém typu zábran s tím, že my bychom koupili třeba dvě stě metrů, což je polovina toho, co potřebujeme, a oni by pořídili druhých dvě stě metrů," vysvětlil Ladislav Drága. „V případě nutnosti bychom si pak mobilní hráze půjčovali. Mohli bychom na Moravu vyslat jednotku našich hasičů, která by pomohla při montáži a byla tam po celou dobu povodní. Pak by zase všechno sbalili a vrátili se," dodal s tím, že z šestnácti dosud oslovených měst jsou Neratovičtí při domlouvání nejblíže dohodě s Uherských Hradištěm a s Otrokovicemi.

Ani letos ale v Neratovicích nezahálejí. Chystají se totiž k vybudování bezpečnostního přepadu z mlékojedské pískovny, k přesměrování části kanalizace v takzvaných starých Neratovicích, k instalaci zpětné klapky, která má zabránit tomu, aby se voda z Labe dostávala kanalizací do ulic města, a k instalaci čidla na železničním mostě. To bude sledovat hladinu Labe, naměřené hodnoty si pak bude moci každý zkontrolovat na webových stránkách města.