Na závodníky v sedlech rychlých motorek číhá na silnicích na Mělnicku nová stíhačka dopravních policistů, vybavená moderním radarem.

Ke třem motocyklům Yamaha XJ 600 N a třem Hondám CB 250 v zelenobílé barvě, které kontrolují motocyklisty v mělnickém územním obvodu, přibyla i silná Yamaha FJR 1300 ve stříbrném provedení s reflexními doplňky. Řadový čtyřválec nového policejního křižníku se pyšní obsahem třináct set kubických centimetrů a výkonem téměř sto padesát koní. Maximální povolená rychlost silničního speciálu, osazeného potřebným vybavením pro policejní práci, je 245 kilometrů v hodině.

Podle zástupce vedoucího mělnických dopravních policistů Marka Nováka ječtvrttunový stroj osazen moderním radarem. „Radar měří, pouze pokud je motocykl v pohybu. Dokáže vyhodnotit aktuální rychlost vozidla, které má policista před sebou,“ řekl Novák a dodal, že součástí radaru je i záznamové zařízení na šestatřicetihodinový videozáznam. Ten slouží jako důkazní materiál. „Zároveň může zařízení stojícího stroje monitorovat a zaznamenávat například úseky silnic se zákazem předjíždění,“ dodal Novák.

Devadesát procent mělnických dopravních policistů má řidičské oprávnění na motocykly s výkonem nad 25 kW. Na zbrusu nové třináctistovce však zatím jezdí jen ti nejzkušenější z nich. Policisté v nejbližší době absolvují ještě speciální školení v Brně, které by je mělo v maximální možné míře připravit na ovládaní tohoto stroje a jeho příslušenství.