Trénování paměti udržuje svěží mysl a zlepšuje výkonnost mozku bez ohledu na věk a zdraví. Sama lektorka říká: „Mozek je sval, který je nutné trénovat. Netrénovaný mozek ochabuje“. Podle Adriany Rohde Kabele je důležité užívat si přítomnosti, nemyslet na budoucnost, ani příliš na minulost. Důležitá je vnímavost, pozorovat život, aby mozek neustrnul.

Středeční ukázková lekce měla téma Žena. Téma je vždy na lekcích vybrané tak, aby oslovilo větší okruh účastníků. „Osvědčilo se mi mít lekce vždy na nějaké téma: výtvarníci, politici, herci. Téma otevře v dlouhodobé paměti, kterou si představuji jako velkou řadu šuplíků, ten správný šuplík, ze kterého sfouknu prach a můžu jej zasunout zpět a otevřít další,“ vysvětluje lektorka Adriana.

Národní týden trénování paměti vyhlašuje každý rok Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging v rámci celosvětové akce Týden uvědomění si mozku, který od roku 1996 pořádá organizace Dana Alliance for the Brain.

Cílem Národního týdne trénování paměti je přesvědčit nejen seniorskou populaci, že si ještě docela slušně pamatuje, když jí někdo poradí, jak na to. Trénování paměti je efektivní nástroj proti mentální deterioraci a zároveň rychlá cesta ke zvýšení sebevědomí. V loňském roce se konalo 388 přednášek, které navštívilo celkem 7 444 osob a byl to nejvyšší počet od roku 2005, kdy se národní týden uskutečnil poprvé. Na akcích se veřejnost dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou. Akce jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi.

Pravidelně se lekce trénování paměti pořádají dvakrát do měsíce vždy v pondělí v Masarykově kulturním domě v Mělníku. Otevřená lekce trénování paměti pro zájemce všech věkových kategorií vede Adriana Rohde Kabele, která hravou formou učí cvičit mozek. Na lekce není nutné se přihlašovat a ani připravovat. Vše probíhá v přátelské atmosféře bez hodnocení. Nejbližší lekce se uskuteční v pondělí 18. března v 16.30 hodin v hudebním sále Masarykova kulturního domu a je otevřena pro zájemce bez ohledu na věk.

Marta Dušková