Teplotní výkyvy způsobují, že při rozmrzání půdy dochází k jejím pohybům a na potrubních systémech vznikají často lomy. „Mrazy a následné oteplení je pro nás dvakrát nepříjemné. I přes tyto problémy s počasím se snažíme, aby byla dodávka vody obnovena v nejkratším možném termínu,“ řekl provozní ředitel Středočeských vodáren Jaroslav Černý.

Jen na Kralupsku museli za tu dobu vodohospodáři řešit celkem pětatřicet havárií. „V této oblasti lidé nejvíce podceňují ochrany vodoměrů před mrazy,“ uvedl dále Černý.

Podle mluvčí vodáren Kladno – Mělník Lenky Kozlové dochází k zamrzání vodoměrů v sedmdesáti procentech případů především kvůli otevřeným sklepním oknům a nedostatečně zabezpečeným prostupům prostor, kde je vodoměr usazen. „Pokud je umístěn ve venkovním prostoru, měla by být nad ním umístěna krycí vrstva izolačního materiálu,“ vysvětlila Kozlová a připomněla, že výměna poškozeného vodoměru může vyjít až na dva tisíce korun.
Před mrazy nejsou ušetřeny ani přípojky vody. Ty jsou nejvíce náchylné k zamrzání v případech, kdy potrubí není při průchodu zdí chráněno kvalitním izolačním materiálem. Své o tom ví Josef Janda z Mělníka, kterému zamrzla vodovodní přípojka na chalupě. „Už je tomu pár let, kdy byly silné mrazy jako letos, a voda nám zamrzla. Pak jsme to pořádně zateplili a od té doby problémy nemáme,“ řekl poučený chalupář.