V Kralupech nad Vltavou funguje podle Evy Ivanové, vedoucí odboru sociálních věcí, školství a kultury Farní charita Kralupy nad Vltavou, která celoročně provozuje Denní centrum pro osoby bez přístřeší. „V případě mrazů je centrum otevřeno i v noci, a osobám bez přístřeší poskytuje takzvanou teplou židli,“ vysvětluje Ivanová s tím, že teplá židle je pro osoby bez domova poskytována zdarma. Na její provoz přispívá město. „Ti, co využijí teplou židli, se musí v centru chovat slušně, to znamená, že tam nesmí docházet k různým výtržnostem. V centru se pochopitelně nesmí požívat ani alkoholické nápoje nebo jiné návykové látky.

Bezdomovcům v Mělníku slouží noclehárna azylového domu Na Spořilově, kde je pro ně od začátku letošního roku vyčleněno nově dvanáct lůžek. Osm z toho je určeno mužům, zbytek je pro ženy. Ve městě se přitom pohybuje zhruba deset bezdomovců. Lůžko na jednu noc vyjde na padesát korun. Pokud projeví zájem, je jim poskytnut teplý nápoj, případně pečivo i malé jídlo. Ne každý však nabízenou pomoc vítá.

Podle druhého místostarosty Mělníka Petra Volfa spolu úzce spolupracují terénní pracovnice sociálního odboru a městská policie. „Obvykle mapují místa, kde se bezdomovci zdržují. Vozí jim například teplý čaj. V současné době jsou všichni, kteří se ve městě zdržují dlouhodobě, ubytovaní v azylovém zařízení a umrznutí tak nikomu nehrozí,“ říká Volf s tím, že rozdíl mezi létem a zimou tu příliš nepoznají, pořád mají totiž plno. Zatím se ale nestalo, že by někdo, kdo požádá o pomoc, tady nenašel ubytování. „Poslední volbou, kdyby bylo opravdu narváno k prasknutí, je ještě teplá židle, kterou má město k dispozici, ale o všechny bezdomovce je ve městě postaráno,“ tvrdí Volf.

V azylových domech je ovšem většinou zásadní problém, že lidi bez domova tu odmítají dodržovat předem vymezená pravidla. Nechtějí dodržovat stanovený řád. Zpravidla pár nocí přespí a vrací se na ulici, nejčastěji do blízkosti nákupních center, kde se trochu ohřejí, žebrají nebo jen tak ubíjí čas.

V Neratovicích aktuálně registrují podle mluvčí úřadu Jiřiny Kovářové ve městě deset osob bez přístřeší. „Z toho čtyři nevyužily naši nabídnutou pomoc vůbec. Další tři využívají možnost přenocování v místnosti v prostorách holobytů. Dva muži odmítli přenocování a nabídku teplé stravy využívají dvě osoby. Jeden člověk zatím přespává po známých,“ vysvětlila s tím, že nárok na teplé jídlo mají pouze osoby, které nejsou zajištěny sociálními dávkami.

Kam mohou lidé bez domova složit hlavu
Mělník
Noclehárna azylového domu Na Spořilově
Nocleh zajištěn od 17:00 do 8:00
Cena: 50,- za noc

Neratovice
Noclehárna spolek Naděje ulici Berty Pirunčíkové
Nocleh zajištěn od 20:00 do 7:00