Sklepy dvou domů v historickém středu města Mělníka připomínaly ve čtvrtek ráno spíš bazén. Dlouhé hodiny se do nich valila voda z prasklého vodoměru jednoho z domů.

Mělničtí profesionální hasiči vyráželi do Husovy ulice, kde k havárii vody došlo, už v osm hodin ráno. Na stanici se vrátili až krátce před polednem.
Podle velitele zásahu Martina Svobody museli vodu, jejíž hladina dosahovala jednoho metru, čerpat kalovými čerpadly.

Majitel domu vedle Modré hvězdy Josef Beneš na únik vody přišel pravděpodobně až po několika desítkách hodin. „Zjistili jsme to, až když už byl sklep pod vodou,“ řekl Beneš.

Přes zeď pak voda prosakovala do sousedního domu směrem do Husovy ulice. Několik centimetrů se prý objevilo i v rohovém domě Modrá hvězda.
Podle Josefa Beneše, který je majitelem domu asi rok a půl, poškodily silné mrazy minulých dní vodoměr kvůli mělké vodoměrné šachtě.

„Šachta je po rekonstrukci v době, kdy se dělala revitalizace náměstí. Domnívám se, že není dost hluboká, i když vodáci tvrdí, že je stejná, jako byla dříve,“ uvedl Josef Beneš, který zaplatí za výměnu prasklého vodoměru dva a půl tisíce korun. „Abych si teď kvůli mělké šachtě kupoval každý rok nový vodoměr,“ poznamenal.

Mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová uvedla, že vodoměr montéři standardně umísťují do šachty hluboké 1,2 metru, což je nezámrzná hloubka.
„Vodovodní řád musí být vždy v nezámrzné hloubce, od něho je potom nutné na přípojce do domu dodržet minimální spád tři centimetry na jeden metr délky potrubí, takže je nezámrzná hloubka vždy dodržena,“ konstatovala Kozlová, podle níž šachta krytá pouhým poklopem může při velmi nízkých teplotách přesto promrznout.

Proto je nezbytné, aby si ji majitel nemovitosti, který je zároveň vlastníkem vodovodní přípojky, na zimu vodoměrnou šachtu zateplil. A předešel tak poškození vodoměru. „Nejoptimálnější je připevnit na krycí poklop zespodu polystyrenovou desku a samotný vodoměr ještě přikrýt nějakým lehčím izolačním materiálem, jako je například izolační vata,“ doporučila Lenka Kozlová a dodala, že právě ochranu vodoměru a přípojky před mrazem majitelé domů často podceňují.

To dokazuje i počet zničených vodoměrů, které vodohospodáři s nástupem arktických mrazů vyměňovali. Na Mělnicku jich bylo skoro sedmdesát.
Mluvčí vodáren doporučuje v případě nevyužívání nemovitosti po delší domu odbornou demontáž vodoměru a po opětovném návratu zpětnou montáž. „Majitelé domu se pak nemusejí obávat případné poruchy s velkým únikem vody,“ uvedla a dodala, že v jednom z domů na Kladensku z poškozeného vodoměru unikla voda za tři sta tisíc korun.