Majitelé starých domů ve Mšeně mají šanci, že od města dostanou dotaci na jejich opravy. Sloužit by k tomu měl nově založený Fond regenerace města Mšena.

Podle mšenského starosty Martina Macha ovšem na dotaci budou mít nárok jen majitelé architektonicky hodnotných domů ve městě. „Původní idea byla přispívat všem, ale to by bylo neúnosné a nespravedlivé, protože například novostavby si příspěvek nezaslouží. Na takovou podporu navíc nemá žádné město," konstatoval starosta.

Mezi nemovitosti, u nichž bude možné čerpat nejvýše stotisícovou dotaci například na opravy fasád, výměnu oken nebo rekonstrukci střechy, patří budovy nacházející se v Městské památkové zóně Mšeno, pro jejíž charakter jsou určující.

„Po oprávněném volání fond pamatuje i na památkově chráněné objekty v našich vesnicích, pro které žádný státní fond neexistuje. Ve vesnicích se to proto týká pouze památek," přiblížil starosta, podle něhož mohou o městskou dotaci žádat vlastníci zhruba osmdesáti nemovitostí, z nichž necelá polovina je přímo ve Mšeně.

Mšenští zastupitelé budou do rozpočtu na příští rok navrhovat vyčlenění půl milionu korun, které by měly být určeny právě na podporu fondu regenerace města. „Ročně by z této částky podle odhadu bylo možné podpořit pět až šest stavebních akcí, což musí být za pár let na vzhledu města vidět," poznamenal starosta.

Majitelé domů ve městě a přilehlých vesnicích, které nesplňují dotační podmínky, mohou město požádat o bezúročnou půjčku se splatností pět let.

Dotace i půjčka je přitom omezena na nejvyšší částku sto tisíc korun a vlastní spoluúčast musí být minimálně padesát procent skutečných nákladů. Žádost o přidělení dotace na příští stavební sezonu je možné na mšenskou radnici podat do prvního říjnového dne. Dotaci i půjčku město poskytne například na obnovu oken, dveří i výkladů, fasád orientovaných do veřejných prostor nebo viditelných z veřejných prostor či obnovu střešní krytiny včetně historických krovů. A žádost bude možné podat i na předprojektovou přípravu.