Majitelé domů ve Mšeně, které patří do městské památkové zóny, budou mít zřejmě brzy šanci získat peníze na jejich opravy. Město chce totiž zřídit fond regenerace, z něhož by na opravy hodnotných budov přispívalo.

Potvrdil to mšenský starosta Martin Mach. „Pracujeme na tom už více než rok. Loni návrh neprošel, takže jsme ho nyní vylepšili na základě nového programu regenerace Městské památkové zóny Mšeno," konstatoval starosta a dodal, že návrh fondu nedávno projednávala i pracovní skupina, která se regenerací zóny zabývá.

Mšeno by mělo podle předběžného návrhu do fondu určeného na zlepšení vzhledu města dávat ročně půl milionu korun. „Ročně bychom mohli podpořit opravu zhruba pěti objektů," potvrdil starosta.

Naději na dotaci z městského fondu ale budou mít zpočátku pouze majitelé některých nemovitostí v památkové zóně, která zabírá až dvě třetiny rozlohy města.

„V prvních letech bychom měli přispívat jen na objekty, které jsou v programu regenerace hodnoceny jako architektonicky nejhodnotnější," vysvětlil Martin Mach s tím, že v okolních vesnicích, které pod město spadají, bude možné žádat na opravy památkově chráněných objektů. Celkem by podle návrhu mohlo jít zatím o osmdesát až sto domů.

Pokud se zastupitelé na návrhu podmínek dotačního fondu na svém březnovém zasedání shodnou, vlastníci by mohli už v příštím roce například získat v případě výměny oken nebo dveří dotaci tisíc korun na metr čtvereční. V ostatních případech by výše příspěvku neměla překročit padesát procent celkových nákladů.