Rodiče dětí ze Mšenska už nebudou muset dojíždět do vzdálených ordinací pediatrů. Mšeno má totiž po bezmála dvou letech konečně vlastního pediatra, který zahájil provozv novém zdravotním středisku na náměstí Míru. Po náročných jednáních s lékaři i nemocnicemi se městu a Středočeskému kraji podařilo domluvit spolupráci s krajskou nemocnicí 
v Kolíně, která si ordinaci vzala na starost.

„Zatím k nám rodiče přihlásili sedmadvacet dětí, které jsou převážně ze Mšena a blízkých vesniček," řekla sestřička Eliška Pospíšilová, která v nové ordinaci pracuje společně s lékařem Petrem Křížem.

Včera mšenskou ordinaci poprvé navštívila i Emilie Blümelová s dcerkou Karlou. „Dojížděli jsme k pediatričce do Katusic, ale protože objížděla několik ordinací, bylo to komplikované. Určitě bude lepší mít lékaře v místě bydliště," poznamenala maminka školačky.
Starosta Mšena Martin Mach je rád, že ordinace dětského lékaře v novém středisku nezůstala prázdná. Podle něho je ovšem nezbytné, aby ji navštěvovalo co nejvíce dětí.

„Žádáme všechny rodiče, aby své děti přihlásili do naší ordinace, a pomohli tak službu udržet. Obnovení praxe pediatra stálo mnoho lidí velké úsilí i značné prostředky. A budoucnost služby ve Mšeně závisí do značné míry i na dostatečném počtu dětí," konstatoval mšenský starosta, který o obnovení praxe dětského doktora dlouho usiloval.

Někteří rodiče ovšem s přihlášením svých dětí otálejí. Obávají se prý totiž toho, že by se ve Mšeně ordinace dětského lékaře nemusela dlouho udržet, a pak už by jiného pediatra nesehnali.

Jejich obavy ale lékař Petr Kříž vyvrací. „Rodičům mohu slíbit, že bude ordinace fungovat dlouhodobě. Její zajištění stálo poměrně dost peněz. Je dobře zařízena a v příjemném prostředí," uvedl lékař, s nímž se děti budou ve Mšeně potkávat dočasně. Nemůže zůstat nastálo.

Do budoucna má Petra Kříže nahradit jiný pediatr, který by mohl využít i nabídku města na služební byt. „V kolínské nemocnici se řada mladých lékařů školí na praktického lékaře pro děti a dorost. Na Kolínsku, kde jsou již zavedení lékaři, ale zřejmě uplatnění nenaleznou, takže se určitě najde někdo, kdo mšenskou ordinaci uvítá," poznamenal Petr Kříž.

Dětský lékař bude vedle Mšena ordinovat i v Liběchově a v Mělnickém Vtelně. Další dvě ordinace ale v současné době procházejí na krajském úřadě schvalovacím řízením. „Pokud budeme ve Mšeně mít nejvíce pacientů, budeme se snažit koncentrovat ordinační hodiny spíše tam. Jinak budeme mezi ambulancemi v jednotlivých dnech přejíždět. Dopoledne budeme například ve Mšeně, odpoledne v Liběchově, jiný den pak v Mělnickém Vtelně. Ve Mšeně ale plánujeme ordinovat nejméně čtyři dny v týdnu," doplnil lékař.

Čtyři ordinace, ve Mšeně, Liběchově, Mělnickém Vtelně a Nebuželích opustil na sklonku roku 2014 dětský lékař Jan Němeček. Marně se tehdy snažil sehnat za sebe náhradu. Stejně jako starostové, kteří po neúspěšném hledání nového lékaře pro děti a dorost na začátku letošního jara oslovili hejtmana. Miloš Petera už tehdy počítal s řešením prostřednictvím některé z krajských nemocnic.