Historický mostek v Ráji za hospodou se možná brzy dočká rekonstrukce. Jeho stav je totiž žalostný, klenba se rozpadá a pískovcové bloky končí v říčce Pšovka, která pod mostem protéká.

Podle mšenského starosty Martina Macha se na přípravě oprav intenzivně pracuje. „Na návrh národního památkového ústavu bylo zahájeno správní řízení o prohlášení mostku památkou,“ uvedl pro Deník Mach a dodal, že dokumentace zatím leží na ministerstvu kultury.

Mšenská radnice nemeškala a začala chystat projekt nápravy havarijního stavu, první verze ale nevyhovovala požadavkům památkářů.

„Dlouho jsme na národním památkovém ústavu jednali o tom, jak správně postupovat při opravách historických mostů. Nakonec jsme řešení našli a v současné době je zpracováván nový projekt,“ poznamenal starosta s tím, že je nutné, aby se most zachoval co nejvíce v původní podobě a měl zároveň potřebnou nosnost.

Přes most jezdí zejména chalupáři ke svým nemovitostem. Rekonstrukci klenutého mostu z počátku devatenáctého století chce město stihnout co nejdříve. Na příští rok totiž energetici plánují rekonstrukci vedení. Průjezd těžké techniky by pak nemusel mostek vydržet.

Na kolik celá oprava mostku v Ráji vyjde, není zatím jasné. Starosta však uvedl, že levná záležitost to jistě nebude.