Krajské kolo soutěže podle mšenského starosty Martina Macha většinou ovládla velká a známá města, ale jsou mezi nimi i příklady těch menších. A to například Krásná Lípa.

Čtěte také: Švejk je hotov. Do Kralup přijede za dva měsíce

„Máme radost, že naše město vyhrálo krajské kolo. Je ovšem pravda, že se zrovna v letošním roce mnoho měst v kraji nepřihlásilo. Tím, že se v krajském kole neobjevila Kutná Hora, která je jedním z nejkrásnějších měst, mohli jsme uspět my," říká Martin Mach a dodává, že hodnotící komise soutěže dlouhodobě sledují, k čemu město za posledních deset let dospělo, a to především, co se týče veřejného prostoru. „Oceňován byl také náš fond regenerace městské památkové zóny, kde se nám i s malým rozpočtem podařilo docílit značných pozitivních výsledků," připomíná starosta města, které v krajském kole soutěže historických měst několikrát skončilo na druhém místě.

Mšeno vedle fondu na podporu oprav cenných domů získalo body i za revitalizaci centra. V rámci stavby totiž město nechalo před většinou domů zrekonstruovat původní dláždění z první republiky. „Před každým domem na náměstí byly jiné vzory dlažby, což je podle památkářů unikátní," doplňuje Martin Mach.

Cenu za vítězství Mšena v krajském kole starosta vyzvedne 18. dubna na Pražském hradě, kde bude vyhlášen i vítěz republikového kola. „Mšeno to určitě nebude, ale přesto je pro nás velkou ctí se finále zúčastnit a prezentovat naše město," uzavírá starosta.

Čtěte také: Policisté a hasiči se mění při zásazích v záchranáře