Zastupitelská křesla ve Mšeně lákají pětapadesát lidí, kteří se rozhodli kandidovat do letošních komunálních voleb. Před čtyřmi lety se přitom o hlasy voličů ze Mšena a pod něj spadajících obcí ucházelo o pět lidí více.

Čtyři kandidátky

Své kandidáty do podzimních voleb tentokrát vůbec nepředstavily dvě strany, a to Komunistická strana Čech 
a Moravy, která má ve Mšeně už léta velice slabou základnu, a Strana zelených. Její lídr v minulých volbách Martin Mach, který je mšenským starostou, bude o hlasy voličů usilovat z kandidátní listiny s názvem Společně pro Mšensko.

Vybírat své favority budou lidé také na listinách Občanské demokratické strany, Křesťanské a demokratická unie – Československé strany lidové a České strany sociálně demokratické. Tři strany přestavily tolik kandidátů, kolik je ve Mšeně zastupitelských mandátů, tedy patnáct. Pouze občanští demokraté mají 
kandidátů o třetinu méně.

Komunální volby ve Mšeně lákají i letos podstatně méně žen než mužů. V celkovém počtu kandidátů mají jen třetinu oproti dvěma třetinám, které patří mužům.

Živnostníci a učitelé

Mezi pětapadesáti mšenskými kandidáty převažují živnostníci, kterých je jedenáct. Jen o jednoho méně je učitelů mateřských, základních a středních škol, mezi nimiž jsou i tři ředitelé. Dost je také techniků – sedm a důchodců, jichž se v kandidátkách vyskytuje podle serveru www.volby.cz šest.

U jmen kandidátů se objevují i méně časté profese, jako je například zubní laborantka, realitní poradce, krajinářská architektka nebo cestmistr.

Největší skupinu, která se touží dostat do vedení města, představují lidé ve věku od pětatřiceti do devětačtyřiceti let, což zásadně ovlivňuje také věkový průměr všech kandidátů. Ten je u mužů na 43,08 roku, ženám je v průměru bezmála o pět let více.
Starší lidé ve věku nad šedesát let se o letošní komunální volby začali zajímat podstatně více, než v roce 2010. Tehdy kandidovali pouze čtyři, zatímco letos jich je možné napočítat devět.

Naopak mladí se o politiku ve Mšeně příliš nezajímají. Kandidáti do devatenácti let schází a do čtyřiadvaceti jsou jen tři. Nejmladšímu z kandidátů je jednadvacet let.