Nadbytek zdobených vaječných skořápek, ale nejen jich, měla na svědomí především soutěž o nejhezčí kraslici, kterou muzeum před několika týdny vyhlásilo. Muzejní pedagožka Jitka Králová přiznala, že vůbec nečekala, že přijde tolik výtvorů.

„Máme přes sto soutěžních kraslic, přitom to dlouho vypadalo, že se budeme pohybovat v mnohem nižších číslech," připomněla v sobotu dopoledne zhruba dvě hodiny po zahájení jarmarku. A hned dodala, že soutěžní výtvory vzbudily mezi návštěvníky velký zájem. „Už jsme museli vybírat schránku, do které lidé vhazují hlasovací lístky," upozornila.

Mezi kraslicemi nechyběly ty ozdobené tradičně, tedy voskem, krajkou či drátkem. Objevily se tam ale také velice originální výtvory, například vajíčko s pletenou čepičkou, vajíčko coby pavouk nebo kraslice – mimozemšťan. A pozornost přitahovala také kolekce vajíček – klaunů.

Vedle výstavy kraslic, která je nyní k vidění v muzejní kavárně, měly úspěch také tvořivé dílničky pro děti. Letos si malí návštěvníci mohli vybírat hned z několika z nich, velký úspěch měla zejména dílnička Jiřiny Šustrové.

Ta předváděla výrobu staročeského perníku, kdy se těsto tlačí do předem vymazaných, ručně vyřezávaných dřevěných forem. „Vyřezávají mi je Oldřich Kvapil a Aleš Vostřez," uvedla perníkářka. Děti si většinou vybíraly ty s motivem zvířátek nebo se srdíčkem a nápisem „Mamince". Vytvarované perníkové těsto si poté odnesly domů k dopečení.