Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí Jiřího Hakla si lidé na sběrné dvory zvykli. „Dříve jsme za likvidaci černých skládek platili ročně několik set tisíc korun, teď jsou to desítky tisíc," připomíná Jiří Hakl.

Čtěte také: Švejk je hotov. Do Kralup přijede za dva měsíce

S černými skládkami nemají vážné problémy ani v Kralupech nad Vltavou, kde je svoz komunálního odpadu pro místní lidi zdarma. „Spíš se nám stává, že lidé občas vyhazují například gauče a jiné velké věci ke kontejnerům na separovaný odpad," vysvětluje kralupský místostarosta Libor Lesák.

Města jsou na tom lépe, v přírodě kolem vesnic se však černé skládky stále objevují. Přes padesát tisíc korun ročně platí za jejich likvidaci mělničtí rybáři. Břehy bývalé pískovny Baraba u Cítova, o níž se starají, totiž hyzdí každou chvíli hromady odpadků. Úklid okolí zatopeného lomu je podle hospodáře rybářského svazu Vladimíra Nývlta doslova nekonečným příběhem. „Často neuplyne ani týden od úklidu a jsou tam zase další hromady," říká rybář.

Čtěte také: Pacient je stíhán pro pokus o vraždu policisty

Odpadky v přírodě jsou nebezpečné pro lesní zvěř. Podle boleslavského myslivce Josefa Bartáka jde například o igelitové tašky nebo mikrotenové sáčky. „Zvěř z nich může cítit potravu a pozřít je. Pak může dojít k ucpání a následnému prasknutí střev," popsal možné následky myslivec, podle kterého jde o velmi krutou smrt.

Pachatelé, kteří zakládají černé skládky, většinou zůstanou neznámí. Pokud neudělají nějakou chybu.

V Milovicích před časem dopadli muže, který na černou skládku vyhodil i kartonovou krabici se svou adresou. Kuriózní stopu po sobě zanechal i další muž, který vyhodil domácí odpad na polní cestě u Nymburka. Na kupě, obsahující vedle jiných věcí i růžové ložní prádlo, zanechal nepochopitelně vzorek svých výplatních pásek.

Loňské roční náklady na likvidaci černých skládek

Obec  Počet obyvatel  Částka v korunách
Mladá Boleslav  38 118  4,5 milionu
Mělník  19 230  6 961
Nymburk  14 636  50 tisíc
Poděbrady  13 578  160 tisíc
Milovice  10 417  400 tisíc
Kamenné Zboží  540  100 tisíc
Kadlín  144  0
Chorušice  467  1 500