Na tamním kanále bude mezi sebou soupeřit tři tisíce závodníků z osmadvaceti zemí světa. Představí se například týmy z Austrálie, Kanady, Číny, Německa, Japonska, Nového Zélandu či Ruska, přičemž o prvenství v Poháru národů bude usilovat okolo 250 českých závodníků.

Dragony společně s návštěvníky bude po celou dobu závodů, které potrvají až do neděle, doprovázet kulturní program, který vyvrcholí nedělním závěrečným párty koncertem Monkey business. Letošní už devátý ročník mistrovství světa bude slavnostně zahájen ve 12 hodin.

Dračí lodě jsou dlouhé 12,5 metrů a váží asi 250 kg. Loď je typická svým vzhledem - dračí hlavou na špici a ocasem na zádi. Posádku tvoří 18 až 20 pádlujících osob,bubeník a kormidelník. Bubeník udává pádlujícím rytmus pomocí úderů do koženého bubnu. Kromě síly, vytrvalosti a schopností je při dragonboatingu důležitá také jednota, harmonie a týmový duch.

Dragonboating (pádlování na dračích lodích) pochází z Číny, kde má dva tisíce let tradici a závody jsou tam symbolem vlastenectví a morální jednoty. Drakje v Číně významným symbolem - tělesně oplývá výhodami celého spektra živočišné říše (hlava býka, paroží jelena, koňská hříva, tělo krajty, pařáty jestřába, rybí ploutve a ocas) a díky své síle a moci může létat v oblacích a mlze, poroučet povětrnostním podmínkám. První moderní dračí festival se uskutečnil v Hongkongu v roce 1976. V padesáti zemích světa se v současnosti věnuje dragonboatingu asi 50 milionů lidí. Od roku 1995 pořádá Mezinárodní federace dračích lodí oficiální mistrovství světa i Evropy. Závodí se na tratích 200 m, 500 m, 2000 m. Do České republiky se tento sport dostal v roce 1998, díky Sebastianu Pawlovskému (původem Švýcar) a Liboru Hajovi (původem Němec), zakladatelům České asociace dračích lodí.