Osmileté feny Darja a Dafné pocházejí ze stejného vrhu, na Hrombabě jsou od letošního jara, kdy jejich majiteli vážná nemoc zabránila se o ně dále starat. „Jsou milé a mazlivé, ale své si dovedou ohlídat. Bývaly v bytě, ale ani kotec jim nevadí," představila psí sestry, které za sebou nemají žádný lovecký výcvik Monika Kolková.

Darja a Dafné se rády po útulku prohánějí se svým kamarádem Danem, asi pětiletým krátkosrstým německým ohařem, který je na Hrombabě asi měsíc. Majitel ho prý opustil s tím, že jestli se vrátí, zastřelí ho. Jde přitom o poslušného psa, který umí dokonale základní povely, na vodítku netahá, neutíká a má rád lidi i psy.

Smečku kralupského útulku doplnil v úterním večeru i malý jorkšírský teriér, který váží jen asi kilo a půl. Toulal se u kralupského hřbitova. „Byl bez obojku a čip nemá, jde ale o pejska dobře udržovaného, s pěknou srstí, ostříhanou odhadem asi před třemi týdny, nechápu, že se po něm zatím majitelé neshánějí," poznamenala Monika Kolková. V útulku říkají nejmenšímu přírůstku Monty.

Mezi voříšky je asi nejsmutnější příběh psí seniorky Zuzanky. Její majitelka už byla v pokročilém věku a skončila v léčebně dlouhodobě nemocných. Fenku, které je asi čtrnáct let, chtěli nechat příbuzní nejdříve uspat. Pak ji přivezli do místního útulku. „Kromě plné misky se o ni asi nikdo nestaral, byla sice dobře krmená, ale jinak ve zbědovaném stavu, zablešená, s hodně špatnými zuby, přerostlými drápky," řekla Monika Kolková.

Fenku už dali v útulku dohromady a dokonce už pro ni mají domov! Půjde k chovatelce, která přišla před časem o psa, podobného prý až neuvěřitelně právě Zuzance. Ví, že je fenka stařičká, ale jde do toho.

Častěji přitom lidé chtějí štěňátka. Někdy i přesto, že jsou sami ve věku, kdy se může stát, že je pes přežije. Z minulosti přitom mají v útulku dost zkušeností s návraty dospělých psů, které příbuzní zesnulých seniorů vozili po letech zpátky s tím, že je vracejí tam, odkud pocházejí.

„Teď to proto řešíme tak, že chtějí-li štěně senioři ve věku nad sedmdesát let, musejí přijít s mladšími příbuznými, kteří se zavážou, že se o psa postarají, kdyby se s nimi něco stalo. Proto musejí vybírat společně," vysvětlila provozovatelka kralupského útulku.