Na komíně, kde sokolí pár pravidelně hnízdí, se tak mláďatům blíží čas dospělosti. Kroužky jsou pro sokoly určitým „dokladem totožnosti“. Díky němu mohou ornitologové v budoucnu sokoly identifkovat a sledovat tak počty tohoto kriticky ohroženého dravce na našem území.

Po roční pauze sokolí pár letos v kralupské hnízdní budce vyvedl čtyři mláďata, která tak doplňují počty kriticky ohrožených sokolů. V obou rafinériích, ve kterých sokoli hnízdí, se na svět vyklubalo celkem osm mláďat, která je možná sledovat online přes www.starameseosokoly.cz.

| Video: Youtube

„Sokoli v našich areálech sledujeme už od roku 2011. Od té doby se sokolům v našich areálech podařilo vyvést 41 mláďat. V letošním roce se vylíhla čtyři mláďata v obou areálech v Kralupech nad Vltavou i Litvínově, z čehož máme velikou radost. Na hnízdění sokolů se pravidelně připravujeme. Od chvíle, kdy samice začne zahřívat svá vejce je celé období hnízdění možné sledovat přes online kamery na stránkách www.strameseosokoly.cz.“ uvádí Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

„Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým dravcem, jejich počty jsou proto pečlivě sledovány. Každé úspěšně odchované mládě podporuje návrat sokolů do naší krajiny. V současnosti jsou mláďata plně odkázána na péči rodičů, kteří jim obstarávají krmení. V následujících týdnech už ale bude možné sledovat mláďata, jak objevují okolí hnízdní budky. Během června pak mláďata opustí hnízdo a budou získávat zkušenosti ve světě.“ uvedl ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Okroužkování je pro mláďata sokolů určitou předzvěstí doby, kdy budou opouštět hnízdo. Nejdříve začnou několik týdnů po obdržení kroužků prozkoumávat okolí hnízdní budky, učí se létat a během června ji následně úplně opouští.

Mladí sokoli po dvou až třech začnou vyhledávat vlastní teritorium, ve kterém žijí a přivádí další generace mladých. „Díky kroužkování víme, že sokoli vylíhnutí v Litvínově žijí nejen zde na severu, ale také v západních a středních Čechách, Polsku, Sasku, Bavorsku a dokonce ve Francii. Letos například víme, že samec narozený před třemi lety v Litvínově vyvedl mladé s německou samicí na komíně Teplárny Trmice.“ dodává Václav Beran.