Návštěvníky Památníku Bedřicha Smetany na Lamberku v Obříství překvapí v nadcházející sezoně nová část expozice v podkroví.

V místnosti, která kdysi zřejmě byla ložnicí, loni restaurátor Adam Souček obnovil dekorativní nástěnné malby. Na náklady vesnici přispěl dotací kraj.

Podkroví se tak vrátilo ke ke své původní podobě. Podle obřístevské starostky Jitky Zimové tam do zahájení sezony bude i nové vybavení. „Ze skladu památkářů na Sychrově si půjčíme například postel nebo komodu, už jsme si tam byli vybrat,“ řekla starostka.

Další dvě křesílka a stoleček, které pocházejí z poloviny devatenáctého století, Obříství koupilo. Přispěla k tomu šťastná náhoda. Když byl architekt Jiří Mrázek na dovolené, objevil dobový nábytek v jilemnickém vetešnictví.

Rozšířenou expozici si budou moci návštěvníci prohlédnout už v prvním dubnovém dni, kdy začíná další sezona. Slavnostní zahájení bude však podle Jitky Zimové následovat až o dva týdny později.

„K výročí druhého sňatku Bedřicha Smetany, který se odehrál právě v Obříství, připravujeme 15. května slavnost s programem, na kterém se budou podílet místní děti. Přestaví se tam i členové Společnosti Bedřicha Smetany v dobových kostýmech,“ vysvětlila starostka.

První památník Bedřicha Smetany byl v Obříství otevřen v roce 1956 v prostorách bývalé pošty u zámku. Do Lamberské usedlosti Ferdinandiových, kde hudební skladatel prožil několik šťastných let a začal tam komponovat Prodanou nevěstu, se přestěhoval po opravách v roce 1968. V roce 2002 Lamberk zasáhla velká voda. Památník tam byl znovu otevřen po pěti letech. Náklady na opravy i novou expozici byly tehdy asi tři miliony korun.

Obřístevský památník Bedřicha Smetany je v sezoně, od dubna do října, otevřen každou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin, po dohodě i v jiné době.