„Opravdu před každou výstavou sbíráme houby. Již deset let zpátky to funguje tak, že ve středu před výstavou se my muzejníci vypravíme hned brzy ráno na houby. A letos vše, co je k vidění, je společná práce mykologa Jaroslava Malého a muzea. My sami jsme nasbírali 42 druhů hub. Je to samozřejmě rok od roku těžší, protože na Mělnicku vzhledem k výraznému suchu roste opravdu málo hub. My máme ale výhodu, že na výstavu sbíráme všechno a čím jedovatější barva, tím lepší. Potom večer spolu s mykologem houby určujeme, aby byl výstava na druhý den připravena," uvedla muzejní pedagožka Jitka Králová.

Cílem výstavy je především osvěta. Expozice je rozdělena podle rozlišujících barevných sekcí na houby jedlé, nejedlé, jedovaté a vzácné. Výstava hub byla určena především školám, aby děti měly možnost poznat nejběžnější houby, s nimiž se mohou setkat v lese.

S muzeem na téma houby spolupracuje již léta mykolog Jaroslav Malý. „Jsem spíš houbolog než mykolog, protože nedělám vědeckou práci. Já se věnuji osvětě. A baví mě šíření vědomostí o houbách zajímavou formou. Snažím se, aby se lidé dívali na houby trochu jiným pohledem, a nejen z konzumního hlediska. Houby jsou zajímavé samy o sobě. Hlavní mojí náplní práce jsou především přednášky na školách a samozřejmě výstavy. S muzeem spolupracuji již spoustu let,“ řekl Jaroslav Malý.

Marta Dušková