Na Mělnicku je bez práce zhruba tisícovka lidí nad padesát let. Pozitivní v posledních měsících je však to, že jejich počet začal klesat.
„K poslednímu dubnu evidoval mělnický úřad práce 938 lidí nad padesát let,“ informoval analytik Úřadu práce Mělník Josef Slavík. V březnu to však bylo o 31 osob více, v únoru o dalších 53 více. Současně s tím, jak klesá míra nezaměstnanosti v regionu, ubývá i nezaměstnaných osob, kterým takříkajíc táhne na šedesát.

Z bezmála tisícovky těchto lidí je podstatná část osob starší šedesáti let. Ke konci dubna bylo těchto nezaměstnaných 86. Analytik mělnického úřadu práce však připouští, že někteří z těchto lidí už o nástup do práce neusilují, ale chtějí poslední měsíce před penzí strávit na podpoře v nezaměstnanosti. „Tito lidé například těsně před důchodem skončili v zaměstnání a práci již nehledají,“ potvrdil Slavík.

Analytici jednotlivých úřadů práce ve Středočeském kraji většinou shodně uvádějí, že s uplatněním osob nad padesát let je poměrně velká potíž, téměř jako s uplatněním absolventů všech stupňů vzdělání. „Například na Mladoboleslavsku je trh práce nasycen, navíc zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky ve věku zhruba od 35 do 45 let,“ uvedl Lubomír Kiš z Úřadu práce Mladá Boleslav.

Handicapem pro osoby, kterým takříkajíc táhne na šedesát, jsou požadavky na takzvané kumulace funkcí. Trendem pro zaměstnavatele totiž je, aby pracovník ovládal více věcí. A častý požadavek je na práci s počítačem, mnohdy však na ovládání konkrétního programu. V mnoha případech jsou však tyto znalosti lidem, kteří mají blíže do důchodu, neznámé.

Úřad práce Mělník nabízí lidem nad padesát let v rámci aktivní politiky zaměstnanosti projekt nazvaný Projekt 50+. Trvá vždy jeden rok a začal už v roce 2006, kdy jej využilo 24 lidí starších padesáti let. V loňském roce se k nim přidalo dalších 29 lidí, dohromady se do projektu začlenilo už 53 uchazečů o zaměstnání. Přestože lidí starších padesáti let je na mělnickém úřadu práce kolem tisícovky, využila možnosti zúčastnit se tohoto projektu jen malá část z nich. Projekt je výhodný nejen pro uchazeče o zaměstnání, kteří pomocí něho mohou snadněji získat práci, ale i pro potencionální zaměstnavatele. „Mají tu motivaci, že pokud zaměstnají člověka, který absolvoval Projekt 50+, hradíme zaměstnavateli po dobu až dvanácti měsíců mzdu na tohoto pracovníka až do výše 14 850 korun,“ vysvětlil vedoucí oddělení trhu práce mělnického úřadu Petr Blecha.