Beroun, Mělník, Český Krumlov, Prachatice, Domažlice, Klatovy, Tachov, Jičín, Semily, Blansko, Kroměříž a Třebíč tak sdílí pomyslné první místo v ČP Indexu bezpečnosti silničního provozu. Podle mluvčí České pojišťovny Ivany Buriánkové hodnotí pojišťovna již od roku 2004 bezpečnost na silnicích třinácti krajských a devětapadesáti okresních měst naší republiky. „ČP Index vychází ze záznamů Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ vysvětluje Buriánková.

Celkově dvanáct okresních měst se dostalo do čela žebříčku díky tomu, že na jejich silnicích nedošlo k žádné dopravní nehodě s vážným zraněním nebo usmrcením. „S čistým štítem skončil i Mělník, který zároveň patří mezi největší skokany roku. Na první příčku se totiž vyšvihl z téměř posledního místa ve srovnání s loňským rokem,“ dodala mluvčí pojišťovny.

Na silnicích krajských a okresních měst zemřelo v první polovině roku 2017 42 lidí, z toho devět na území Prahy a osm na silnicích Plzně. Během sledovaného období bylo při dopravních nehodách těžce zraněno 281 lidí, nejčastěji ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Ve sledovaném období zemřelo na silnicích krajských a okresních měst 42 lidí, více než 20 procent z nich na území hlavního města.