Aktuálně pokračuje hloubení prvního ze dvou potřebných tunelů, potvrdil to Mělnickému deníku ředitel Vodáren Kladno - Mělník (VKM) Josef Živnůstek. Investorem stavby je VKM. Náklady přijdou na zhruba 100 milionů korun. Z části budou pokryty z vlastních zdrojů VKM a z dotace ministerstva zemědělství.

Stavba takzvané vodovodní shybky začala loni na podzim a dokončená by měla být přibližně za sedm měsíců. Ražbu stroj provádí metodou mikrotunelování. „Operátor vše ovládá z velína,“ uvedl stavbyvedoucí a operátor razicího stroje Jan Brabec.

Rychlost ražby záleží na tvrdosti materiálu, kterým musí razicí štít prostupovat. Metr aktuálně zatlačí za dvě až čtyři hodiny, jelikož razicí štít musí nyní prostupovat plastickým jílem," potvrdil ředitel VKM Živnůstek. Počátek ražby byl snazší, jelikož se se procházelo tvrdou horninou – slínovcem.

„Každý z tunelů bude měřit kolem sto metrů a povede zhruba dva metry pod dnem řeky Labe. Průměr tunelu je přibližně 1,3 metru, stavaři do něj průběžně vkládají ocelové potrubí, které bude obklopovat a chránit samotné vodovodní potrubí z litiny,“ uzavřel ředitel Vodáren.

Nové potrubí by mělo vydržet opět desítky let, přičemž staré potrubí už zůstane také v zemi. Metoda mikrotunelování je rychlejší a šetrnější k okolní přírodě i řece, protože nevyžaduje rozsáhlé staveniště.