Na Mělnicku začíná epidemie. Chřipky a další podzimní virové nemoce skolily už skoro dva tisíce lidí, zejména malých dětí a dospívajících.

Podle epidemioložky mělnické hygienické stanice Simony Tiché během tohoto týdne stoupl počet případů akutních nemocí dýchacích cest.

Vedle chřipek, sezonní i mexické, řádily na Mělnicku i další virové nemoce.

„Nemocnost lehce přesáhla epidemický práh, kterým jsou dva tisíce nemocných na sto tisíc lidí,“ vysvětlila Tichá.

Nejvíce nemocných je přitom ve dvou věkových skupinách, mezi dětmi do čtyř let a mladými lidmi od patnácti do čtyřiadvaceti let.

Virózy ale řádí i mezi školáky. Ve Klích byly po svátku v v polovině týdne skoro prázdné lavice.

K zavření školy, kde bylo nemocných skoro čtyřicet procent dětí, ale nakonec nedošlo. Ředitelka Jana Palanská po dohodě s hygieniky čeká na začátek příštího týdne. Školní epidemie je ve Klích totiž už zřejmě na ústupu.

Na hygieniky se obracejí i ředitelé dalších škol, nemocnic nebo domovů seniorů. Konzultují s nimi současný stav, rozhodnutí o zavření škol nebo omezení návštěv je ale výhradně na nich.

Světová zdravotnická organizace doporučuje školám, které zvažují kvůli chřipkové nákaze zastavení provozu, aby raději hned zavřely. To by mělo zabránit šíření virů a následné školní epidemii.

Ředitelé škol to ale nemají lehké, ředitelské volno smějí během roku vyhlásit ze závažných důvodů pouze na pět dnů. Musejí tedy odhadnout, zda už nastal čas zasáhnout, nebo může být ještě hůř a zatím by volnem měli šetřit.

Omezení návštěv už vyhlásilo Alzheimer centrum ve Zlosyni. Chrání tím klienty, staré a dlouhodobě nemocné lidi, před možnými virovými nákazami. Návštěvníci tam nyní smějí pouze ve výjimečných případech a po dohodě s vrchní sestrou.

Omezení návštěv na některých odděleních prý platí i v mělnické nemocnici.