Současné mrazivé počasí negativně působí také na vodovodní řady. Zamrzají nejen domovní vodovodní přípojky, ale i vodoměry. Zamrzlé vodoměry potrápil své majitele například ve Větrušicích u Neratovic nebo v Otvovicích u Kralup nad Vltavou. Přitom stačilo vodoměr jen správně zaizolovat, nebo ho chránit udržením stálé nezámrzné teploty.

Podle mluvčí vodáren Kladno - Mělník Lenky Kozlové dochází k zamrzání vodoměrů v sedmdesáti procentech případů především kvůli otevřeným sklepním oknům a nedostatečně zabezpečeným prostupům prostor, kde je vodoměr usazen. „Pokud je umístěn ve venkovním prostoru, měla by nad ním umístěna krycí vrstva izolačního materiálu, nejvhodnější je polystyren,“ vysvětlila Kozlová a připomněla, že výměna poškozeného vodoměru může vyjít až na dva tisíce korun.

Před mrazy nejsou ušetřeny ani přípojky vody. Ty jsou nejvíce náchylné k zamrznutí v případech, kdy potrubí není při průchodu zdí chráněno kvalitním izolačním materiálem.

Na Mělnicku na začátku letošního roku zamrzla vodovodní přípojka například ve Dřísech nebo v Neratovicích. O nutnosti mít potrubí v rizikových místech izolované se poučil také Josef Janda z Mělníka, kterému zamrzla vodovodní přípojka na chalupě. „Je to už pár let, kdy byly silné mrazy jako letos, a voda nám zamrzla. Pak jsme to pořádně zateplili a od té doby problémy nemáme.“ řekl poučený chalupář.

Nic však nepomůže, není – li dům vytápěný nebo pokud při uložení potrubí přípojky nebyla dodržena doporučená nezámrzná hloubka alespoň 80 až 120 centimetrů.

Při extrémně nízkých teplotách však nemusí pomoci ani prevence.