Sluncem vyhřátý plochodrážní stadion ve Mšeně se v sobotu stal dějištěm jedenáctého ročníku mistrovství světa v netradiční disciplíně. Na rozpálené antuce bojovala při maratonu rozjížděk padesátka jezdců, kteří místo plochodrážních speciálů tentokrát osedlali jiné jednostopé miláčky – mopedy Stadion.

Líté boje v padesáti jízdách základního rozpisu vyvrcholily odpoledne ve třech dodatkových jízdách, které určily pořadí na čelních místech startovní listiny v kategoriích standard a speciál.

Jezdec z Ameriky

Závod sice nese název mistrovství světa, zahraničních jezdců se ale na start postavilo málo.
„Objevil se tu pouze jeden jezdec z ciziny, který k nám však jezdí docela pravidelně," řekl starosta místního veteran klubu Ladislav Homolka, jenž byl rovněž ředitelem závodu. „Ze Spojených států amerických znovu přijel Derek Washington, jenž si v Evropě užívá svou dovolenou i startem na našem mistrovství světa."

Padesátka jezdců ve startovní listině svědčí o velkém zájmu. „Poslední dvě místa jsme zaplnili těsně před startem," s potěšením konstatoval ředitel závodu a doplnil: „Když k tomu připočteme výbornou práci celého týmu organizátorů, můžeme být s průběhem letošního ročníku spokojeni. Chci poděkovat všem svým spolupracovníkům i sponzorům za práci, která přispěla ke zdárnému průběhu celého závodu."

Po loňských zkušenostech, kdy celá řada jezdců měla v kategorii Standard na svých strojích nepovolené úpravy kvůli zvýšení výkonu, se pořadatelé rozhodli, že letos zavedou přísnou diagnostiku, která odhalí případné hříšníky.

„Podle vzoru dalších závodů jsme tak prohlédli celou kategorii standard," řekl Ladislav Homolka. „Z pětadvaceti strojů dva nevyhověly regulím. Jednoho hříšníka zastoupil náhradník, druhý, který měl jen nepatrnou úpravu, nakonec startoval, ale mimo soutěž."
Slezák se zapovídal

V závodě nebyla nouze ani o neobvyklé situace. „Jiří Slezák starší, nejlepší závodník našeho klubu, který vyhrává řadu závodů napříč celou Českou republikou, měl k úspěchu našlápnuto i ve Mšeně. Před svým třetím startem se zapovídal s ředitelem závodu, tedy se mnou, a zapomněl si pustit přívod benzinu do motoru. Poslední místo v rozjížďce mu tak vystavilo stopku k lepšímu výsledku," připomněl nepříliš radostný moment Ladislav Homolka.

Nejstarším účastníkem sobotního závodu se stal sedmdesátiletý Jaroslav Tovara z Mělníka, jehož celoživotní láskou jsou motorky.
„Tu první – tátovu – jsem začal prohánět už ve třinácti letech vždy, když otec nebyl doma. Moped, který jsem zdědil po dědovi, se už nedochoval. Dnešní stroj jsem si pořídil od jedné paní z Mlazic," zavzpomínal milovník starých strojů, který je také členem mšenského veteran klubu.

Chystá se matador startovní listiny do Mšena i napřesrok? „Jako se zloděj neodnaučí krást, tak ani já nepřestanu se svým velkým koníčkem," řekl jasně Jaroslav Tovara.

Na stupních vítězů

„Do Mšena jsem přijel už počtvrté," řekl pro Mělnický deník Vladimír Chadima z Rosovic, vítěz kategorie standard. „Po dvou třetích místech to letos konečně vyšlo. Kromě šťastného losu mi perfektně šlapala motorka. Vedle mopedů jezdím na Berounsku také seriál závodů na pionýrech. Pokud to vyjde, chtěl bych do Mšena přijet napřesrok na obhajobu."

Ani Michal Sokol, vítěz kategorie speciál, nebyl na šampionátu nováčkem. Už svou první účast proměnil v loňském roce ve vítězství, letos pak výhru zopakoval. A po závodě se pak podělil o své dojmy. „Loňský ročník byl těžší na závodění, letošní byl těžší na psychiku, abych obhájil. Moc se mi líbila atmosféra, organizace závodů i krásný kemp v příjemném prostředí. Když to vyjde, za rok bych se rád zúčastnil znovu."

KAREL HORŇÁK