Běh na lyžích po kluzkých kočičích hlavách, překonání písečné duny, vypití piva na ex v každém ze dvou soutěžních kol a zdolání víc než metr a půl vysoké laviny z větví si letos přišlo vyzkoušet osmadevadesát soutěžících.

A všichni dorazili v maskách!

Na startovní čáře se tak vedle sebe tlačili želví ninjové, kteří byli největšími konkurenty mužů v turbanech z týmu Fakírtoci, divocí kanibalové, vodníci, trestanci a indiáni.

Po startovním výstřelu, který nahrazovalo odpálení smrdutého dělbuchu, vyběhla na dráhu plnou překážek v každém rozběhu asi dvacítka soutěžících.

Nejzrádnějším místem na trati byla stromová lavina, kterou závodníci překonávali nejrůznějšími způsoby. Mezi ty nejoblíbenější patřilo salto a přemet.

Organizátoři si ale pro odvážné sportovce připravili ještě jedno překvapení, které zdramatizovalo finále mužů i žen.

Na startovní čáře, která zároveň sloužila jako cílová páska, totiž rozsypali pořádnou vrstvu čerstvého sněhu!

Tou nejrychleji prosvištěl fakír Daniel Rampich, který v letošním roce porazil dlouholetého vítěze Láďu Melichara.

O krásné třetí místo v kategorii mužů se podělili Josef Hájek a Lukáš Rampich.

Své loňské prvenství obhájila lyžařka Kateřina Švihlová, která stihla ujet tři kola, vypít tři piva na ex a trefit tlamu obřího sněhuláka nejrychleji ze všech třiadvaceti závodnic letošní Padesátky.

Za tým roku byli vyhlášeni Fakírtoci. Cenu za Tlamu roku si odnesla Petra Kopřivová, která svým krkolomným pádem v samém závěru okouzlila snad všechny přítomné diváky.

Maskou roku se stali Mělničáci, kteří na startovní čáru dorazili oblečeni jako dobyvatelé bájné Tróje. Součástí jejich výstroje byl také obří trojský kůň, se kterým stateční válečníci uběhli jedno závodní kolo.