Čtyřicet milionů korun na opravy zámku ve Vetrusech, který před osmi lety zasáhla ničivá povodeň, stačit nebude. S takovými náklady počítali památkáři v době, kdy rekonstrukce začala. Ceny ale stále rostou.

Podle kastelána zámku Pavla Eclera rozpočet původně počítal s tím, že práce potrvají tři roky. „To se ale nestalo a mezitím nás potkalo zavedení daně z přidané hodnoty na tento typ staveb a ještě její navýšení. Tím se rekonstrukce značně prodraží. Náklady narůstají také zvýšením cen prací i pronájmem lešení,“ připomněl kastelán.

Pokud památkáři na opravu zámku získají od ministerstva kultury potřebné peníze, mohla by podle Eclera rekonstrukce skončit po dvou stavebních sezonách.

Zámek byl ve špatném stavu už dávno před povodní, velká voda ho pak dorazila. „Nejdříve bylo nutné hlavní budovu staticky zajistit, pak následovaly základní restaurátorské práce na výzdobě schodiště a na sochách. Pokračuje restaurování textilních tapet, které byly po povodních sejmuty ze stěn, aby nezplesnivěly,“ vysvětlil kastelán.

Nyní restaurátoři pracují na opravách krovů a střechy. Ta už je na třech křídlech zámku hotová, následovat bude poslední křídlo a po něm se stavaři přesunou na hlavní kopuli. „Oprava krovů v kopuli je velice složitá, protože jsou pod nimi podvěšené stropy se štukovou výzdobou a nástropní malbou, u nichž hrozí poškození,“ řekl Ecler.

Stropní konstrukce byla navíc v osmdesátých letech vyztužena dvěmi ocelovými nosníky, které svou vahou tlačí na obvodové stěny. A na těch se objevují praskliny.

„Nastává otázka, jestli je dobré nosníky zachovat, nebo je odstranit a strop převěsit zpátky na trámy. Vzhledem k tomu, že je vstup do kopule otvorem padesát na padesát centimetrů, bude celý proces převěšování stropu opravdu náročný,“ konstatoval Ecler.

Letité krovy ze střechy zámku nové nenahradí. Památkáři se totiž snaží zachovat je co nejvíce v původním stavu. „U všech rekonstrukcí ponecháváme ve velké míře původní materiál a nahrazujeme jen opravdu špatné části. Krovy, které jsou částečně poškozené, se opraví buď dlahou, kdy se přidává materiál ze stran, nebo takzvanou protézou, při níž se poškozené dřevo vyřízne a nahradí novým,“ popsal opravy krovů Ecler.

Návštěvníci Veltrus se nemusejí bát, že by se v začínající turistické sezoně do zámku nepodívali. Většina zámeckých prostor je totiž pro veřejnost přístupná i během rekonstrukce. „Návštěvníky provádíme tam, kde je to bezpečné. Prohlídka vede částečně staveništěm, kde jim ukazujeme, jak se opravuje památka,“ doplnil kastelán veltruského zámku.