Běžec Pavel Vodička závodí na delších tratích a rád cestuje. V současné době se věnuje také projektu Veřejné lednice v Praze. A obě své záliby se snaží spojit.

„Napadlo mě rozeběhnout projekt sdílení jídla a veřejných lednicv dalších lokalitách v Česku i celé Evropě," vysvětluje, že je nezbytné upozornit na celosvětový problém plýtvání potravinami, „často končí v koších, přestože jsou ještě poživatelné." Snaží se přispět k prosazení návrhu, aby obchodní řetězce měly povinnost výrazně zlevnit potraviny s procházejícím časem spotřeby nebo je darovat potravinovým bankám, které jídlo a nápoje distribuují potřebným.

Ilustrační foto
KRÁTCE: Nejvíce je Filipů a Kateřin

Veřejné lednice umožňují lidem darovat jídlo, které by jinak vyhodili. Jednou z forem řešení je také instalace kontejnerů a nádob určených pouze na vyřazené, prošlé nebo přebytečné potraviny.

Trasu má Pavel Vodička předem naplánovanou. Snaží se využít především cyklostezky. Většinu času na cestě tráví sám se svým pojízdným vozíkem, kde má veškerá zavazadla.

„Někdy se ke mně připojí pár běžců, ale spíš na kratší vzdálenosti," vypráví běžec, který má den co den v nohách dvacet až pětatřicet kilometrů podle členitosti terénu.

Miroslav Pelta.
Kauza Pelta: Dost věcí je špatně, shodují se kluby na Mělnicku