Po boku ale bude mít už dva místostarosty, Libora Lesáka (ODS), který se vrací na místo, kde působí už dva roky, a Marka Czechmanna (Starostové a nezávislí).

Dalšími čtyřmi radními jsou Jan Špaček (Starostové a nezávislí), Marie Blažková, Petr Listík a Jan Tomaier (všichni ODS).

Vedení města a městskou radu na právě začínající volební období schválili kralupští zastupitelé na úterním ustavujícím zasedání v městském kině.

Z hlediště je přitom sledovalo jen asi čtyřicet lidí. Zřejmě proto, že jasná koaliční dohoda byla známa už předem. A politici je žádnou změnou nepřekvapili. Každé hlasování se opakovalo podle stejného scénáře. Pro od koaličního týmu Starostové a nezávislí, Občanská demokratická strana, Sdružení občanů Kralup nad Vltavou, Pro Kralupy a TOP 09. Žádné proti. Opozice, Komunistická strana Čech a Moravy a Česká strana sociálně demokratická, se zdržela hlasování.

Opozice za to sklidila hlasitou kritiku z hlediště: „Snad máte nějaký názor!“ Nulová podpora ze strany sedmi levicových zastupitelů mrzela i starostu Petra Holečka.

Podle lídra sociálních demokratů Jindřicha Havlíka přitom nešlo o nevoli směrovanou k novému vedení města, bez znalosti zatím nejasných programových cílů koalice mu ale sociální demokraté přímou podporu dát nemohli.

„Nevíme, jak se nová městská rada postaví například ke zvyšování nájemného, zda nebude chtít privatizovat technické služby města nebo zimní stadion, případně zda z výnosů z privatizace nebude krýt neinvestiční výdaje. Za těchto okolností jsme se nemohli zachovat jinak, než se zdržet hlasování,“ řekl Havlík a vysvětlil, že hlasovat pro by z pohledu sociálních demokratů znamenalo převzít podíl na zodpovědnosti za budoucí rozhodnutí.

Zastupitelé většinou hlasů schválili, že starosta i oba místostarostové budou uvolnění, tedy že v následujících čtyřech letech bude vedení města jejich placeným zaměstnáním.

Nejmladší ze zastupitelů, čtyřiadvacetiletý Antonín Seidl, k tomu poznamenal, že doba ekonomické krize není k řešení zvyšujícímu náklady města příliš vhodná. Tehdy už bylo po hlasování a z hlediště se opět ozvala výtka, že měl o pár minut dříve hlasovat proti.

První zasedání čeká nové zastupitele už 24. listopadu. Sejdou se na obvyklém místě v zasedací síni radnice u Cukrovaru.

Ve volbách získali Starostové a nezávislí stejně jako ODS v zastupitelstvu po pěti místech, ČSSD čtyři, KSČM tři, Sdružení občanů Kralup nad Vltavou dvě a shodně po jednom Pro Kralupy a TOP 09.

Kralupy nad Vltavou jsou v komunální politice raritou tím, že v čele města stojí i dva muži, kteří od voličů ve městě získali nejvíce hlasů, Petr Holeček (1814) a Libor Lesák (1331).