„První zjištění byl šok, vychrlili na mě všechny ty informace o chemoterapii a následné operaci, kdy zřejmě přijdu o část ňadra nebo možná o celý prs.“ Paní Eva měla ovšem veliké štěstí, protože nádor lékaři objevili včas. A dnes může s klidem říct, že se úplně uzdravila.

„Kupodivu jsem zvládala velmi dobře i celou chemoterapii. Čekala jsem všechno to zvracení, silné nevolnosti, jako to známe z filmů, ale nic z toho nepřišlo. Občas mě pobolívala hlava, někdy mi bylo trochu na zvracení, ale dost často jsem po dávce chemoterapie mohla jít večer ještě s přítelkyněmi do divadla. Vypadaly mi sice vlasy a chvíli jsem nosila paruku, ale kupodivu mi všichni říkali, že mám lepší vlasy, než před nemocí,“ svěřila se paní Eva, která je jednou z mála pacientů, kteří takto dobře léčbu snáší.

Každoročně je u nás diagnostikováno více než 6 000 nových případů onemocnění. Na následky karcinomu prsu zemře každý rok přibližně 2 000 českých žen. Lékařka Jana Rámešová pracuje v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem od roku 1984 a zároveň provozuje poradnu pro onemocnění prsu. „Hlavním cílem vyšetření v naší poradně je časný záchyt nádorového onemocnění prsu. Je známo, že rakovina prsu je jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění u žen v naší populaci a časná diagnostika přispívá k dobré léčitelnosti tohoto onemocnění,“ uvádí lékařka s tím, že je nutné nepanikařit, ale spolupracovat s lékařem.

Pokud je onemocnění zjištěno v začátcích, je v dnešní době dobře léčitelné a často i vyléčitelné. Léčba nádoru je komplexní. Zahrnuje léčení chirurgické, chemoterapii, radioterapii, hormonální léčbu a léčbu biologickou. Léčba je stanovena vždy individuálně pro každého pacienta v závislosti na druhu nádorového onemocnění i na stupni stádia onemocnění.

Na Mělnicku přitom ročně zemře na zhoubné nádory 298 lidí, což je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky o rakovině 235,5 člověka na sto tisíc obyvatel. Ve středočeském kraji se náš region drží na čtvrtém místě. Méně lidí umírá na rakovinu jen na Kutnohorsku, Příbramsku a na Praze – západ. Naopak nejvíce takto nemocných hlásí na Kolínsku. Za rok 2016 přibylo na Mělnicku 521 nových případů se zhoubnými nádory.

Nejčastějším typem rakoviny je u mužů rakovina prostaty a u žen rakovina prsu. V celostátním měřítku lékaři před dvěma lety zaznamenali u obou zmíněných forem více než 7 tisíc nových případů. Konkrétně u rakoviny prostaty to bylo 7 304 a u rakoviny prsu 7 220 případů. Hned na druhém místě u mužů i žen je rakovina tlustého střeva a konečníku.