Členové skupiny se připravují na svá vystoupení velmi profesionálně. Samozřejmě navštěvují kurzy šermu, ale učí se i jevištní mluvě a herectví. Výstava je instalována v malém sále Regionálního muzea Mělník do neděle 3. února.

Skupina historického šermu Rytíři Mělničtí byla založena v roce 2010 pár nadšenci. Dnes je skupina natolik známá, že je žádaná v Německu, Itálii či Rakousku. Vystupovala dokonce v několika filmech ne jako kompars, ale jako skupina kaskadérů.

V současné době čítá skupina šest aktivních členů a je možné ji vidět každoročně na akci Bitva na Mělníku, kterou sami pořádají či na velkých akcích jako je Mělnický košt či Mělnické vinobraní, které pořádá město Mělník.

Petr Pátra k založení skupiny Rytířů Mělnických podotýká: „Historie naší skupiny je v podstatě novodobá. Skupina historického šermu byla založena v roce 2009 a jako občanské sdružení zapsána v roce 2010, ale já sám se v šermu věnuji již 21. sezónu. Prošel jsem si několika skupinami historického šermu.“

Zpočátku fungovala na Mělníku skupina šermu Palestra, do které Petr Pátra vstoupil a podílel se na akcích bitvy na Řípu. Zde se poznal se svou ženou, která je také šermířka a šije repliky historických kostýmů. Právě v roce 2009 se spolu rozhodli založit vlastní šermířskou skupinu, a protože jsou mělničtí patrioti, požádali město Mělník, zda by mohli používat znak města. Od té doby zdobí městský erb hrudě šermířů oděných v městských barvách.

V roce 2011 pořádali první ročník Bitvy na Mělníku a hned napoprvé si dokázali získat jméno a prosadit se. V následujícím roce uspořádali v rámci této akce po bitvě skutečnou svatbu šermíře a šermířky za podpory města a tím se zvýšila jejich popularita a vznikla krásná nová tradice. Od té doby se v Hořínském parku pořádá bitva každý rok.

V roce 2018 přidali do svého repertoáru, který je především o šermu, humorná vyprávění ze zákulisí a z cest a již potřetí měli diváci možnost se zasmát a pobavit při Forbínách Rytířů Mělnických. Vyprávění spojuje jednotný prvek, a to zákon schválnosti.

Při listopadové forbíně v loňském roce, která se uskutečnila v Masarykově kulturním domě, proběhla premiéra amatérského minifilmu Bubáci, který byl natočen rytíři ve Skalním obydlí ve Lhotce za podpory Regionálního muzea a protagonisty filmu jsou sami členové skupiny.

Diváky, kteří měli možnost film shlédnout například při vernisáži, která zahájila výstavu Poklady Rytířů Mělnických, pobavil a vyvolal smích.

Marta Dušková