Podle kuchaře z Velkého Borku Karla Fidlera jsou šikovné například kanapky, na které už jsou na trhu k sehnání malé mističky různých tvarů. A k nim i lžičky nebo vidličky. „Náplně jsou různé, záleží na chuti," vysvětluje kuchař, podle kterého stačí například třená niva s máslem a strouhanými ořechy.

Lahodné kanapky

„Nastříká se do mističek a ozdobí třeba kouskem ořechu, kiwi, mandarinky nebo hroznového vína. Je to za chvilku hotové a moc dobré," říká Karel Fidler, který kanapky plní třeba i bramborovým salátem, ve kterém se snoubí chutě drobně nakrájených vařených brambor s jablkem, pomerančem, šunkou a majonézou s citronovou šťávou. Zdobené mohou být kouskem šunky nebo uzeného lososa. Další z mnoha variant je zbytek masa z pečeně nakrájený na kousky a smíchaný s okurkou, cibulkou a troškou hořčice.

Zajímavou silvestrovskou variantou pak jsou i slané sušenky rozmanitých chutí a tvarů. „Mohou se zdobit pěnou s majonézou nebo jogurtem, například s česnekem, koprem nebo křenem. Když se pohoštění nese někam na návštěvu, dá se pěna doplnit tvarohem, aby lépe držela pohromadě nebo třeba i nastrouhanou vařenou bramborou," radí Karel Fidler.

Bez fantazie to nejde

Právě fantazie je podle něho v domácím vaření zásadní. „Každá rodina má své zvláštní kombinace, které vznikly někdy i náhodně. Mám třeba známé, u kterých se jí na Boží hod vánoční pečené kuře se šťávou, žemlovými knedlíky a bramborovým salátem. Prý to tak dělával už jejich dědeček," vypráví kuchař z Velkého Borku, „v Německu jsem kdysi dostal horký steak se studenou bramborovou kaší s rozmíchaným žloutkem. Moc se mi to nezdálo, ale mělo to skvělou chuť."

Po léta Karel Fidler prožíval poslední noci roku v práci, kde vařil pro hosty. „Tehdy mi připadaly silvestry jako nucená zábava. Ale doma jsem tomu přišel na chuť, teď to bude třetí rok, kdy budu doma, s manželkou si dáme dobré víno a zahrajeme si s dětmi stolní hru, kterou dostaly pod stromeček," říká. Na stole bude určitě pár chlebíčků a jednohubek, různé sýry s olivami na otočném prkénku, ze kterých si každý ukrajuje, a určitě i malé řízečky.

Křehké řízky 

„Češi a řízky, to patří k sobě," směje se kuchař, který všechny řízky krájí na tenčí plátky, aby se nemusely naklepávat. A den předem je marinuje v trošce zázvoru a jogurtu kvůli zkřehnutí. Pak už stačí běžný trojobal a pánev s horkým olejem.

U chlebíčků se ale hospodyňky klasiky držet nemusejí. „Když jsem dělal nějakou dobu na hotelu u Zdeňka Pohlreicha, dělali jsme tam menší chlebíčky z francouzské bagety krájené na šikmo. Moc toho na nich nebylo, o to lépe chutnaly," vzpomíná Karel Fidler. Stačilo na plátek bagetky udělat tenkého hádka z majonézy a obložit třeba kusy listu ledového salátu a krájeného rostbífu. Na dalším byla vajíčková pomazánka a kolečko vařeného vajíčka, na jiném majonéza s kouskem pečeně nebo šunky…

Zeleninové pohoštění

Poslední radou pro letošní silvestrovské menu jsou zeleninové tyčinky naskládané do sluníčka na talíři, v jehož středu je mistička plná například tzatziki, majonézy, česnekové omáčky nebo i běžné tatarské omáčky.

„Musí to být zelenina, která je dobrá a křupavá, třeba řapíkatý celer, mrkev, paprika nebo okurka, se slupkou, ale bez jadřince," vysvětluje kuchař z Velkého Borku.