Havárii dvou osobních automobilů u rybníka ve Lhotce odneslo pět lidí. Při střetu došlo na zlomeniny rukou i nohou. Jeden pasažér si poranil břicho a další byl v bezvědomí. Batole nedýchalo.

Naštěstí nešlo o realitu, ale o modelovou situaci, s níž si měli poradit studenti devatenácti zdravotnických škol. Ve Lhotce totiž včera ráno startoval další ročník soutěže v první pomoci Lhotka 2016, kterou už tradičně organizuje Soukromá střední zdravotnická škola Mělník.

Právě první soutěžní úkol, při němž mohli studentům pomoci mělničtí hasiči i strážníci, dal čtyřčlenným týmům pěkně zabrat. Potvrdil to i kapitán mladoboleslavského družstva Petr Zítka: „Bouračka pro nás byla opravdu nejtěžší. Byl to nápor na nervy, i když jsme na to byli čtyři."

Na správně provedený zásah u nehody dohlížela Zdeňka Hnídková, podle níž mnoho budoucích zdravotníků zbytečně zraněné vyprošťovalo z vozidel, aniž by jim přitom zajistili krční páteř. A dítě začali oživovat s cizím předmětem v ústech.

Na druhém stanovišti u krmelce se týmy musely vypořádat s partou opilých dívek. Jedna byla popálená, té další stříkala krev z nohy a do toho neustále řvala jejich hysterická a agresivní kamarádka. „Většina týmů měla problém s tím, že nenašla podchlazenou dívku, která ležela opodál," konstatovala Helena Klímová, která se svými kolegyněmi rozdávala body.

Prostřelené břicho, zraněné obočí a pohmožděnou ruku museli soutěžící ošetřit na třetím stanovišti, kde na ně čekali příznivci střelby. 
A poslední úkol studenty přivedl na lhotecké vlakové nádraží. „Máme tu starší paní s infarktem a její dcera má epileptický záchvat. Do toho pozornost zachránců poutá hysterická kolemjdoucí," přiblížil scénář posledního stanoviště Jiří Hlavatý z neratovické záchranky.

Po součtu všech bodů bylo jasné, které týmy si s připravenými úkoly poradily nejlépe. Z dvacítky družstev studentů zdravotnických škol si podle ředitelky pořádající školy Ilony Jiřičkové nejlépe vedla Ostrava. Na druhém místě skončil Havlíčkův Brod a pomyslný bronz uzmulo Kladno. Domácí tým z Mělníka se letos musel spokojit se sedmým místem.

Podle hlavní rozhodčí Jany Pospíchalové z mělnické záchranné služby jsou výkony soutěžících každý rok různé. Někdo umí, jiný méně. „Čím více je figurantů, tím je to pro ně horší, protože se často nedokážou zorientovat v terénu a potom dát adekvátní informace na dispečink. Záleží hlavně na tom, jak jsou připravení ze školy," doplnila hlavní rozhodčí.