Najmout si úklidovou agenturu na velký úklid se v posledních letech stalo hitem. Cena za třípokojový byt se přitom může vyšplhat až na pět tisíc korun.

Podle Radka Šmejkala z neratovické Úklidovky už je na objednávky pozdě. A to se jeho tým až do svátků nezastaví. „Poslední úklid provádíme 20. prosince,“ potvrdil Šmejkal, podle kterého žádají zákazníci nejčastěji kompletní úklid celé domácnosti. Cena se pohybuje podle velikosti bytu od dvou a půl až do pěti tisíc korun.

Na celý listopad a začátek prosince už nemá volné termíny ani kostelecká agentura Dáša, kde ale největší nápor teprve čekají. Podle zkušeností Ilony Spejkalové zájem o objednání vánočního úklidu obvykle sílí v polovině listopadu.

„Hodně lidí to nechává na poslední chvíli, takže v prosinci už je musíme odmítat,“ poznamenala Spejkalová a připomněla, že by si lidé měli termín zamluvit nejméně měsíc předem.

Také v Kostelci nad Labem a okolí si klienti nejčastěji objednávají úklid celého bytu anebo pouze mytí oken. „Účtujeme hodinové sazby a celková cena závisí na mnoha okolnostech,“ řekla Spejkalová z úklidové agentury.

Například za byt 3+1 zaplatí klient nejméně patnáct set korun. Podle Spejkalové je obvykle úklid jedné domácnosti rozvržen do dvou dnů.

Mělnické úklidové služby už letos uklízení bytů vzdaly. „Před Vánoci poptávka stoupá, volá mi týdně až deset zájemců. Ale my už byty neuklízíme, nestíháme to,“ vysvětlil Roman Holub, majitel firmy, která se věnuje výhradně úklidům kanceláří. „Víc se nám to vyplatí,“ přiznal Holub. Ještě loni si firma za úklid bytu účtovala asi 200 korun na hodinu, celkově zaplatil zákazník za 3+1 přibližně pět tisíc korun.

I v mělnické agentuře Vitos se musí pořádně otáčet. Tam se klienti pro jistotu hlásí už v září. „Většinou chtějí vyčistit celý byt nebo jen umýt okna,“ vysvětlila majitelka firmy Ludmila Černá, podle které mají někteří lidé i speciální nároky, například dokonale vyleštit celou knihovnu. „Cena kompletního úklidu se pohybuje od dvou do čtyř tisíc korun, ale už jsme uklízeli velký dům i za jedenáct tisíc,“ řekla Černá.

V chorušických úklidových službách je největší zájem o mytí oken. „Kompletní úklidy dělám méně, nemám na to kapacitu,“ uvedla majitelka firmy Kateřina Danišovičová, podle které stojí uklizený byt 3+1 dva a půl až tři tisíce korun.

Lidé, kteří chtějí mít v rámci vánočního úklidu i vyprané koberce nebo sedací soupravy, musí počítat s vyšší cenou. Na mokré čištění si totiž úklidové firmy většinou najímají další specialisty. Podle Radka Šmejkala z Úklidovky je například u sedačky ceny kolem pěti set korun.