Podle kastelána Jarmila Špačka, který patří i mezi majitele památky, je pak méně peněz na opravy. „Každý rok dáme na nezbytné opravy nejméně pět set tisíc korun, všechno je to jen ze vstupného, jiné příjmy nemáme," vysvětlil.

Středověký hrad v kouzelné přírodě mají rádi i filmaři. Točí tam ale málo. „V sezoně je většinou odmítáme, i když by to pro nás bylo ekonomicky výhodnější. Nechceme ale hrad na celý den zavřít, dáváme přednost návštěvníkům," řekl Jarmil Špaček a doplnil, že na Kokoříně se odehrávají 
i romantické svatby.

Šermířské šarvátky a další podobná lákadla na hradě nepořádají: „Je tu málo místa, kdyby byli nádvoří šermíři, už by tam návštěvníci nevešli."

Na začátku letošní sezony se na Kokoříně konal koncert amerického jazzového trumpetisty Lacza Decziho. Žádné peníze to ale do hradní kasy nepřineslo. „Přestože bylo plno, prodělali jsme, takový muzikant není levný," poznamenal kastelán.

Hrad je výjimečný i tím, že tam mohou návštěvníci na prohlídky spolu se svými psy. Skoro každý výklad průvodců v gotickém sídle tak sledují 
s lidmi i jejich mazlíčkové. „Jsme rádi, že mohl Nero s námi, jinak bychom se museli asi při prohlídce vystřídat," shodli se Robin a Katka, kteří přijeli na hrad z Liberce.

 Hrad Kokořín v číslech

10 let trvalo, než rod Špačků, potomků posledního majitele hradu, získal Kokořín v restituci. „Tahanice skončily až verdiktem ústavního soudu," vzpomíná dvaasedmdesátiletý kastelán Jarmil Špaček, „jsem z nás nejstarší a chtěl jsem, aby pokračovala rodová tradice."
54 let uplynulo od doby, kdy se na Kokoříně natáčela pohádka Princezna se zlatou hvězdou. K dalším snímkům, které přivedly filmaře na hrad, patří například Princ Bajaja, Čertova stěna, Kouzelný měšec, Jezerní královna, Princezna Fantaghiro, Král Artuš, Prezidentova dcera nebo seriál Nemocnice na kraji města.
70 lidí navštívilo hrad o letošních velikonočních svátcích, za stejné tři dny o rok dříve jich přitom bylo patnáct set. Mohlo za to počasí, loni bylo hezky, tentokrát mrzlo a na nádvoří byly ve sněhu jen proházené cestičky.