Bezmála pět desítek středních škol a učilišť nejen z Mělnicka, ale také z Roudnice, Benešova, Lysé, Litoměřic, Poděbrad, Mladé Boleslavi, Rakovníka či Prahy přijelo včera do Mělníka, aby tam na tradiční výstavě Vzdělávání 2016 zájemcům z řad školáků prezentovaly svou činnost.

Do mělnického Masarykova kulturního domu celé dopoledne mířili žáci osmých a devátých tříd z celého regionu, po obědě tam přijížděli rodiče dětmi, které za pár měsíců čeká rozhodování, na jakou střední školu si podají přihlášku.

Podle pracovnice Informačního a poradenského střediska pro volbu a změnu povolání v Mělníku Ilony Bílkové udělají žáci nejlépe, když se přihlásí a vystudují na technický obor. Právě po zaměstnancích v této oblasti je totiž největší zájem. „Nedávno u nás dělala nábor například neratovická Spolana, zájem o podobnou schůzku projevila také mladoboleslavská Škoda," připomněla s tím, že firmy dnes marně shánějí například operátory výroby nebo konstruktéry. Naopak volných míst pro práci v kanceláři je nedostatek. „Ekonomických a administrativních škol je mnoho, nabídka převyšuje poptávku. Podobné je to i v gastronomii a službách, například vyučené kadeřnice mají s uplatněním na trhu práce problém," vysvětlila Ilona Bílková.

Kralupům bere žáky Praha

Jednou ze škol, u jejíhož stánku by se tak měli hromadit zájemci o studium, je kralupská Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, která nabízí tříleté výuční i čtyřleté maturitní obory technického a chemického směru.

Podle vedoucího učitele odborného výcviku Tomáše Klímy však zájemců o studium příliš mnoho není. „Přestože spolupracujeme s mnoha partnery, ke kterým žáci docházejí na praxi, pokud si ji neseženou sami, letos je dětí zase o něco méně než dříve," poznamenal s tím, že nikoli zanedbatelné množství těch, kteří vyjdou z některé z kralupských základních škol, raději míří do Prahy. Není přitom výjimkou, že brzy zjistí, že brzké ranní vstávání a zdlouhavé dojíždění je jim na překážku a v průběhu školního roku požádají o přestup.

Kanina je rodinným typem školy

Svůj stánek mělo na včerejším veletrhu také Odborné učiliště Kanina, které je podle administrativní pracovnice Milady Kudrnové jedním z mála v širokém okolí, které nabízí výuční obory pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Škol, které nabízejí takzvané E obory, tedy pro žáky s lehkým a středně těžkým stupněm mentálního postižení, je samozřejmě více. My jsme ale specifičtí tím, že jsme školou rodinného typu. Máme kapacitu padesát žáků, na internátu pětatřicet, a našim žákům nabízíme opravdu individuální přístup. Tím jsme unikátní," popsala a dodala, že žáci se u nich mohou vyučit ve třech oborech. Ve všech případech se z nich přitom mohou stát pomocné pracovní síly. „Z oboru Zahradnické práce vycházejí například pracovníci vazáren nebo technických služeb. Na oboru Stravovací a ubytovací služby se z žáků stávají kuchaři a ti, kteří absolvují Pečovatelské služby, pak odcházejí pracovat například do domovů pro seniory nebo mateřských škol," vyjmenovala s tím, že všichni žáci absolvují v průběhu studia také odpovídající praxi, ať už přímo ve škole nebo v nasmlouvaných pracovištích.