Nejméně dvě stě českých, moravských a slovenských vín představí letošní mezinárodní přehlídka vín Winefest - Mělník, město vína. Už podesáté ochutnají návštěvníci v sobotu pěkná vína i sekty. Na zámku jim je nabídne pořadatel Winefestu David Chocholatý, který v posledních měsících navštívil mnoho sklípků v různých koutech Čech, Moravy a Slovenska. Přivezl 244 vzorků od 73 vinařů.

Jak vybíráte vína, která se na přehlídce představí?
Kategorie jsou dány už léta. Jsme v Čechách, nejsevernější vinařské oblasti, a tak je potřeba naše vína lépe poznávat. Profesně jsem začínal jako sektařský technolog a k sektům mám stále blízko, takže jednou z kategorií Winefestu jsou právě sekty. Pak stále moderní a ještě ne zcela zdomácnělá růžová vína s jejich famózní pestrostí odstínů růžové. A protože se snažím, aby Winefest byl zajímavý a nevšední, budou tam také vína přírodně sladká, tedy bobulové výběry, vína ledová a slámová.A jelikož se v našem kraji daří velmi dobře rulandským odrůdám, což věděl už císař Karel IV., tak celý Winefest korunuje přehlídka ruland, neboli pinotů, zastoupených odrůdami Chardonnay, Rulandské bílé, šedé a modré.

Překvapilo vás některé víno, které jste při cestách po sklípcích ochutnal?
Zatím jsem víc řídil než ochutnával, tuto kombinaci naše legislativa neumožňuje, takže si to nechávám až na sobotu.

Budou si moci návštěvníci vybírat ze všech dovezených vzorků?
Všechny sice už prošly hodnocením odbornou komisí, ale ještě je čeká ministerská kontrola, zda mají v pořádku i legislativní náležitosti, takže se může bohužel jejich počet o něco málo snížit.

Kdo vzorky hodnotil?

Zkušení degustátoři, vybavení krom senzorických zkoušek hlavně citlivým okem, čichem a samozřejmě i jazykem.

Které víno se tentokrát stalo Championem výstavy?
Rulandské šedé 2009 výběr z bobulí z Trnavy. Ale ani česká vína se neztratila. Nejlepším českým vínem se staly Couvée Ryzlink Rýnský a Rulandské šedé 2009 z vinařství pražské botanické zahrady, které získalo i ocenění za nejlepší kolekci vín. Nejlepším vínem kategorie Rosé se stala Frankovka rosé 2009 pozdní sběr z Němčiček a nejlepším sektem Sang Real Sekt 2008 rosé demi z Čejkovic.

Jak dopadla mělnická vína?
V mezinárodní konkurenci se stalo nejlepším rulanským Rulandské modré 2007 od mělnického vinařství Kraus. Že se v Mělníku červeným vínům daří, potvrdila třetím místem v kategorii a ještě zlatou medailí Ludmila červená 2009 od Lobkowiczkého vinařství z mělnického zámku.

Jaká vína budou na přehlídce převažovat?
Já doufám, že dobrá …

K Winefestu patří i muzika, co návštěvníky čeká tentokrát?
Souběžně probíhá koncert Děti Labe a poté jsem připravil pro jubilejní desátý ročník bonbonek v podobě pravé moravské cimbálovky.

Čtyřiatřicetiletý David Chocholatý pochází z Prahy, už je z něho ale Mělničan. Vinařský technolog a obchodník působí v současné době jako ředitel Lobkowiczkého vinařství Zámku v Mělníku. K jeho zálibám patří vedle vína především cyklistika a Formule 1. Je ženatý a má jedno dítě.