„Na jaře je čas veškerých zahradnických prací, dělá se toho opravdu strašně moc,“ říká zahradník z Chramostku Jaroslav Hobík.

Už jste v letošním roce začal s jarními pracemi?
My jsme začali dávno. Už na konci ledna jsme vysévali begonie a petunie. A právě teď zavážím pařníky hnojem a listím. Taky řízkujeme, hrnkujeme, aby bylo na konci dubna, kdy se začíná s výsadbou, všechno připravené. Teď je také vhodná doba na úpravu země rotavátory, vyhrabávání suchých stébel a listí z trávníku a použití přípravku na likvidaci mechu, který v trávě roste, na rozhazování hnojiv, čištění cestiček, skalek, je toho opravdu hodně.

A dělá se ještě řez ovocných stromů?
Já sice nejsem ovocnář, ale podle mě už by měl být dávno hotový. Spíš je vhodná doba na postřiky proti květopasům, puklicím, mšicím, červcům a dalším. Strašně těch chorob a škůdců přibylo, já když byl mladý, byla jich sotva pětina.

Jak je to možné?
To vám povím. Otevřely se hranice a do Čech se začalo přivážet nové zboží, se kterým přijeli i ti noví škůdci. A nejhorší na tom je, že už jsou tak zmutovaní, že na ně běžné postřiky nezabírají. Jednou jsem dokonce na mšice použil místo chemického postřiku starý dobrý výluh z tabáku. A zabralo to! Ale výluh z tabáku se nedá použít na všechno.

Vy používáte chemická hnojiva?
Jen málo. Samozřejmě některé prvky, jako třeba fosfor, jinde než v průmyslových hnojivech nejsou, ale já jsem spíš pro přírodní hnojiva.

V obchodech mají petrklíče a muškáty v květináčcích. Už se mohou nechávat venku?
To je ještě moc brzy. Byla sice dlouhá zima a lidé jsou natěšení na kytičky, ale ať nespěchají. Nic nám neuteče. Počkal bych až po zmrzlých mužích a nechal rostlinky pořádně narůst ve skleníku.

Takže petrklíče z obchodů jsou přirychlené?
Ty, které se prodávají už od ledna, ano. Při jejich koupi si dávejte pozor, aby měly zásobní poupátka pod velkým květem.

A po zmrzlých už si můžu petrklíčem ozdobit balkon?
Petrklíč snese i minus tři stupně. I když je vypěstovaný ve skleníku, takže ano. Můžete ho dát i na záhon, jakmile vás přestane doma bavit. Krásně si tam zakoření, zesílí, nabere živiny a za rok vám vykvete ještě krásněji. Nepotřebuje ani žádné speciální hnojení. Vždyť v přírodě petrklíče taky nikdo nehnojí.

Jak dlouho vydrží kvést petrklíč?
Nejméně měsíc.

Je složité vypěstovat si doma petrklíč?
Jé, to je strašně drahá záležitost a velká piplačka, to si ho raději kupte. Semínka jsou drahá, je potřeba truhlík zakrýt stínovací látkou a hlídat to. Nejjednodušší je vypěstovat si doma letničky.

A co musím udělat pro to, abych si doma mohla vypěstovat letničky?
Koupit semínka, udělat kolem 1. března výsev do truhlíku, počkat, až to vzejde, a pak přepíchat. Nebo udělat rovnou přímý výsev do pařníku založeného hnojem. Ten je pěkně hřeje, to mají letničky rády.

Jaroslav Hobík se věnuje zahradničení celý svůj život. Na své zahradě v Chramostku pěstuje skalničky a chryzantémy, ale také keříčková rajčata nebo melouny. Vyznává taoismus a každý den se snaží někoho potěšit. Je ženatý, má tři dcery a dvě vnučky.