Koncept zahrady vychází primárně z naučné stezky, jež obepíná celý obvod sportovního areálu. Děti zde mohou narazit například na hmyzí domeček, broukoviště, okrasné valouny či bylinkovou spirálu. Pěstitelskou část potom tvoří vyvýšené záhonky, kompostér a kovové palmety.

Součástí projektu je také plocha pod venkovní učebnou a přístupová cesta k ní. „Pro kultivaci školních zahrad je třeba využívat všech dostupných finančních prostředků, které nejsou z rozpočtu města. Na ZŠ Václava Havla byla nejprve realizována sportoviště a o letošních prázdninách došlo na úpravy nepříliš dobře vypadající zahrady. Myslím si, že nová podoba vypadá opravdu atraktivně. Přidanou hodnotou je pak možnost vzdělávat děti venku a ozvláštnit jim výuku trošku něčím jiným. Možná se tato alternativa nezalíbí úplně všem, nicméně i tak je rozhodně dobře, že se děti budou moci pohybovat v mnohem kultivovanějším prostředí. Například v rámci docházky do družiny,“ uvedl kralupský místostarosta Libor Lesák.

Náklady na kultivaci zahrady přesáhly jeden milion korun, přičemž zhruba polovinu částky pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí. Vedení města by tímto způsobem chtělo zlepšovat prostranství i v dalších školách, nyní je v plánu výstavba zahrady obdobného typu na ZŠ Třebízského.