Ve III. základní škole 28. října v Neratovicích už třetím rokem existuje skupina mladých fotografických tvůrců. Jezdí je pravidelně školit profesionálové z internetového časopisu Fotoaparát.cz a pedagogové z pražského gymnázia Oty Pavla, které se školou spolupracuje.

Podle slov učitelky Blanky Škantové, která se autorskému sdružení věnuje, se do tvorby objektivem fotoaparátu zapojilo kolem třiceti žáků.

„Převládají mezi nimi hlavně děvčata, kluků je pomálu. Proč to tak je, těžko říci,“ říká o svých svěřencích Škantová s tím, že kluky víc baví technická stránka věci. „Stahují spolužačkám fotky do počítače a upravují je, tisknou a vkládají na internet,“ dodává.

Před několika dny se ve škole v rámci třetího ročníku Fotoaka demie 2007 uskutečnilo další setkání dětí s lektory. Po přednášce si školáci zkoušeli s aparáty v rukou fotografovat portréty. Některé jejich práce svou vyzrálostí udivují i zkušené znalce fotografie.

„Máme tu několik velice nadějných fotografů, nebo spíše fotografek a snažíme se v nich vzbudit trvalý zájem o tuto výtvarnou činnost. Někteří se jí možná budou chtít v životě věnovat profesionálně, třeba jako fotoreportéři v novinách, ostatní získají hezkého koníčka do dospělosti,“ vysvětluje smysl žákovského sdružení Blanka Škantová.

Její slova potvrzuje loňský úspěch neratovické školy, kdy se v celostátním kole v konkurenci několika desítek základních škol její reprezentanti získali vynikající druhé pořadí.

Základní škola 28. října by se tak v blízké budoucnosti mohla stát neratovickou líhní budoucích žurnalistů. Vedle fotografické skupiny sem chodí dvojice žáků, kteří se už dva roky věnují psané novinařině. Pavel Brestovanský a Jan Čížek často pořádají ankety mezi obyvateli Neratovic o problémech ve městě a příležitostně spolupracují i s Mělnickým deníkem.