Maminky s kočárky nebo lidé s tělesným postižením to na vlakovém nádraží v Kralupech nad Vltavou nemají snadné. Dostat se na nástupiště pro ně znamená překonat několik desítek schodů. Bez cizí pomoci jsou často bezradní. Změny se ale hned tak nedočkají.

Obrátili jsme se na majitele budovy, kterým je Správa železnic, zda se chystá rekonstrukce, se kterou by zmizela slabá místa nádraží. Podle mluvčí společnost Nely Eberl Friebové se v současné době pro budoucí rekonstrukci teprve chystají podklady. „Aktuálně Správa železnic připravuje k předložení ministerstvu dopravy investiční záměr pro tuto stavbu. Poté co bude schválen, začne výběr projektanta a zpracování dokumentace pro společné povolení záměru," upřesnila Friebová s tím, že realizaci projektu se předpokládá až v roce 2028.

Kolony se v Kralupech tvoří nejen v době oprav nebo nehod na hlavním tahu, ve všech špičkách bývá průjezd městem komplikovaný.
Naděje na kralupský obchvat se opět probouzí. Konečně jsou na něj peníze

Do nádražní haly budovy postavené v osmdesátých letech minulého století je sice bezbariérový přístup, u další cesty k většině nástupišť už to ale neplatí.

Jak se tedy dostanou cestující s dětmi v kočárcích nebo lidé s omezenou hybností třeba na třetí nástupiště? Čeká je cesta po schodech z nádražní haly dolů do podchodu, kde číhají další, už kratší schody, a pak poslední, nejtěžší překážka, opět delší schodiště k nástupišti.

Cestující si nepochybně pamatují dřevěné nájezdy, které jim alespoň na některých schodech ulehčovaly přístup. Ty ale zmizely a už se nevrátí. Neumožňuje to totiž vyhláška o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. „Povoleným bezbariérovým řešením jsou pouze výtahy, rampy a přístupové chodníky," vysvětlila Friebová ze Správy železnic příčinu odstranění nájezdů.

Parkovací dům v Kralupech před otevřením před dvěma lety.
Kralupský parkovací dům je zaplněn jen z poloviny. Řidiči by ho chtěli mít blíž

Protože je modernizace objektu zatím daleko a zřejmě i nejistá, cestující v Kralupech nad Vltavou se musí smířit s tím, že výtah je dost vzdálenou nadějí. Co mají lidé s tělesným postižením nebo rodiče s kočárky dělat? „V současné době ve stanici poskytujeme asistovaný přesun handicapovaných po služebním přechodu. O tuto službu je nutné požádat – pouze předem - prostřednictvím této služby asistence.oneticket.cz," dodala Friebová s tím, že případně je vlak trasován k 1. nástupišti, které má jako jediné bezbariérový přístup.

Jak si lze také objednat přepravu cestujícího na vozíku nebo asistenci

Chystáte se na cestu vlakem na vozíčku? Pro hladký průběh vaší cesty včetně všech přestupů si zajištění cesty objednejte nejpozději 24 hodin předem. Pokud jedete do zahraničí nebo je nutné mimořádně zařadit do vlaku vůz se zvedací plošinou, objednejte si prosím cestu alespoň 48 hodin předem. Objednat si můžete i pouze asistenci. Objednávka pomoci osobám se sníženou schopností pohybu a orientace

Zdroj: České dráhy