„Vyháníte nás na ulici,“ lály na posledním zasedání kralupským zastupitelům ženy, které se svými dětmi musejí opustit malé byty v městském domě v Libušině ulici. Odmítaly přijmout skutečnost, že po letošních změnách zákonů už nemovitost ubytování osamělých matek v tísni sloužit nesmí.

Pět garsonek v Libušině ulici mělo být původně holobyty pro neplatiče nájemného. Podle Ladislava Berita z kralupské bytové komise tam však v minulosti po chybě bývalých úředníků radnice vznikly malometrážní byty první kategorie. Jako holobyty už sloužit nemohly, a tak tam našly dočasný azyl právě matky s dětmi, které byly bez zázemí.

„Mělo jít o řešení na tři měsíce, než si najdou jiné bydlení. To se ale nestalo a smlouvy jim byly skoro dva roky prodlužovány,“ vysvětlil Berit s tím, že nájemnice už od začátku letošního roku věděly, že do léta musejí odejít. V garsonkách navíc se ženami a dětmi bydleli i další příbuzní. Nájemníky pěti malých bytů v Libušině ulici se nyní podle Berita mají stát osamělí lidé, například senioři.

„Musíte se o nás postarat,“ tvrdila na zasedání zastupitelům zoufalá Romka. Bylo to ale bláhové – a zbytečné. O byty totiž marně žádá město i dalších asi sto šedesát zájemců v nelehké sociální situaci. „Volné byty nemáme. Navíc se schyluje k dalšímu kolu privatizace městských domů,“ poznamenal Berit.