Zcela novou pobočku si v Mělníku otevřelo Sdružení nájemníků České republiky. „Je to pětatřicátá poradna v Česku,“ uvedl statutární předseda sdružení Milan Taraba. Podle něj je poradenská činnost v oblasti bydlení velmi důležitá, vzhledem k různorodým poměrům mezi nájemci a nájemníky. „Provozujeme poradenskou činnost nejen pro nájemníky, ale také pro družstevníky a vlastníky bytů, kteří museli byty privatizovat,“ poznamenal Taraba.

Nespornou výhodou pro všechny, kteří potřebují s otázkou bydlení poradit, je nízká cena sezení. Člověk, který potřebuje poradit, zaplatí jednorázově dvě stě korun na rok a může služby využívat po celou dobu platnosti jeho příspěvku. U nevýdělečných osob je poplatek 100 korun. „Stane se vlastně členem sdružení. Těch je v současné době asi 36 tisíc po celé republice,“ podotkl Taraba. U právníků přitom sezení může stát i několik tisíc korun.

Podle nabytých zkušeností sdružení se o rady zajímají lidé v různých majetkoprávních poměrech. „Lidé se na nás někdy obracejí i v tíživých situacích, kdy jim nájemce například vypne vodu nebo je jinak šikanuje,“ uvedl Taraba příklad s tím, že poradna samozřejmě slouží také nájemcům, kteří si právně neví rady s „neposlušnými“ nájemníky.

Pro radu si do nově vzniklé pobočky mohou přijít také zástupci družstev a společenství vlastníků domů. Těch vzniklo za posledních pět let na základě privatizace v České republice 32 tisíc, a podle Taraby mnohé z nich vedou naprosto nezkušení lidé.

„Řekněte mi, kde vzít 32 tisíc zkušených managerů, kteří rozumějí správě bytového fondu nebo jak se má dělat účetnictví. Často to dělají lidé bez znalostí a svépomocí, a dochází tak k narušení mezilidských vztahů v domě. My vlastně radíme, co jak dělat správně,“ uvedl Taraba. Poradna funguje každou čtvrtou středu v měsíci od 14 do 17 hodin v prostorách kanceláře ČSSD v Mělníku. Ta poskytla sdružení prostory.

 

Jak se do poradny objednat?

Objednávky na poradenské hodiny přijímá sdružení na telefonních číslech 315 628 869 nebo 724 132 429.

Duhová linka (poradenství po telefonu): 900 109 801
(Duhová linka funguje od pondělí do čtvrtka od 9 do 16 hodin.
V pátek pak od 9 do 12 hodin.)