Jeden radar bude umístěn u autobusového nádraží hned za semaforem a druhý u Family centra v blízkosti Tesca. V obou místech budou i značení, která řidiče předem na zařízení upozorní.

Zásobování v obchodní zóně to neomezí. „Pokud bude mít řidič povolení k zásobování, zadáme jeho SPZ do systému a projede bez penalizace. Ke Kauflandu se nákladní vozidla dostanou, avšak pokud budou pokračovat dále bez povolení, hrozí jim pokuta. Do supermarketu Tesco se dostanou zase z druhé strany od Evy," vysvětlil radní pro dopravu Jindřich Špergl.

Ačkoli bude za nerespektování zákazu vybírána pokuta, není cílem Mělníka na systému vydělávat. „Naopak budeme rádi, když pokut bude ubývat," poznamenal Špergl.

Jde o systém, který bude jako první v České republice instalován právě v Mělníku. Deníku to potvrdil Jan Holovský, obchodní ředitel firmy Spell, která zařízení vyrábí. „Monitoring většinou funguje na základě vážení, a to na některých dálnicích nebo silnicích první třídy. S monitoringem na základě obrazu a rozeznání SPZ je Mělník první. Města taková zařízení nemají. Když už je mají, tak na měření rychlosti," řekl Holovský.

Pronájem zatím na tři roky

Zařízení si město pronajalo za 700 tisíc korun na tři roky. „V ceně je zahrnut kompletní provoz a servis zařízení, veškeré vybrané pokuty půjdou do rozpočtu města," připomněl Špergl. Když se systém osvědčí, plánuje Mělník jeho rozšíření i do ostatních problematických městských částí - v kombinaci s radary měřícími rychlost.

Pokud vše půjde podle plánu, budou radary umístěny na obě místa do dvou měsíců. V době, kdy bude uzavřena Nádražní ulice, hlavní tepna pro nákladní dopravu, by už mohly být v provozu. „Zatím nemáme žádný konkrétní termín od Středočeského kraje, v jehož gesci je Nádražní ulice, avšak náš odhad je, že stavební práce začnou na konci srpna" dodal Jindřich Špergl.